Jcr Потвърди Рейтинга На България

Jcr Потвърди Рейтинга На България

JCR потвърди кредитния рейтинг на Република България за дългосрочен дълг в чужда валута BBB и BBB+ за дългосрочен дълг в местна валута. Перспективата на рейтинга остава отрицателна.

Рейтингът се основава на стабилната фискална структура на България, подкрепена от продължаващ фискален излишък и значително намаляване на държавния дълг, поддържане стабилността на паричния съвет чрез сътрудничество между правителството и БНБ и разширяващия се производствен капацитет на страната в резултат от стабилни инвестиции от масивен приток на ПЧИ и субсидии от ЕС.

От друга страна рейтингът остава ограничен от големия дефицит по текущата сметка на страната, въпреки бързото му подобрение през последните месеци, значителен по размер външен дълг на частния сектор и факта, че индустриалната трансформация на страната е все още в първичен етап.

Перспективата на рейтинга остава отрицателна, тъй като външното финансиране на значителните задължения на частния сектор в страната остава уязвимо в условията на текущата глобална икономическа и финансова криза. Българският финансов пазар остава стабилен поради редица мерки на БНБ като намаляване на изискванията за минимални резерви и гарантиране на банковите депозити, както и отслабването на кризата, отчита JCR. Въпреки това външното финансиране на значителния външен дълг на страната в частния сектор е все още уязвимо. Външният дълг натрупан в процеса на бързия икономически растеж на страната след 2004 г. нарасна на 108% от БВП в края на 2008 г. от 64% в края на 2004 г. Дългът на частния сектор (вкл. междуфирмени кредити) възлиза на 89% от него, като в края на 2008 г. краткосрочният е 36%. Докато дефицитът по текущата сметка започна да се подобрява поради резкия спад на вътрешното търсене през четирите месеца на 2009 г., нетните капиталови потоци (ПЧИ, портфейлни инвестиции и други инвестиции) в България намаляха поради намаляването на кредитирането на частния сектор.

JCR определя фискалната позиция на България като достатъчно стабилна, за да посрещне по-лош фискален баланс и непредвидени обстоятелства. Това се дължи на строгата фискална политика от 2004 г. насам,  в резултат на това в пет последователни години фискалният баланс е на излишък.  Консолидираният държавен дълг бе намален значително до 14% от БВП в края на 2008 г от 37.9% през 2004 г. В настоящия момент рейтинговата агенция прогнозира влошаване на фискалния баланс през 2009 и 2010 г. основно поради намаляването на приходите в резултат от силното свиване на икономиката. Въпреки това, с фискален резерв в размер на повече от 12% от БВП в края на май 2009 г., правителството има достатъчен капацитет да посрещне непредвидени обстоятелства в т.ч. системни рискове. Финансовата система на страната е стабилна благодарение на строгия надзор упражняван досега от БНБ, като стрес тестът й показва, че има достатъчно капитализация, за да поеме всяко влошаване на качеството на активите, които държат банките. JCR предвижда, че икономиката вероятно ще се свие с повече от 5% през 2009 г. при продължаващо ограничение на банковото кредитиране за частния сектор и рецесията в основни търговски партньори от Европа. В средносрочен план обаче българската икономика ще запази своя потенциал за силен растеж, подкрепен от масивен приток на ПЧИ и субсидии от ЕС.

Водещи новини

Времето