Министерството На Финансите Започна Проект За Укрепване На Финансовото Управление И Контрол В Централната И Общинска Администрация

Министерството На Финансите Започна Проект За Укрепване На Финансовото Управление И Контрол В Централната И Общинска Администрация

Министерството на финансите стартира изпълнението на проекта "Засилване на управленската отговорност и укрепване на финансовото управление и контрол в централната и общинска администрация". Той се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Целта и дейностите по проекта бяха представени днес, 22.06.2009 година.

«Ключовата дейност в проекта е пилотно въвеждане на процеса по управление на риска в две централни администрации - Министерство на финансите и Министерство на икономиката и енергетиката и в две общини - Плевен и Благоевград», подчерта главният секретар на Министерство на финансите Росен Асенов.

Добринка Михайлова, директор на дирекция „Вътрешен контрол" в МФ и ръководител на проекта, посочи, че управлението на рисковете е основата на съвременния модел за добро управление в публичните и частните организации по света, прилаган и в Европейската комисия и заложен в Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор. Последователното прилагане на управлението на риска осигурява разумна увереност, че целите на правителството, на министерствата и общините ще се постигнат законосъобразно, ефикасно и икономично. Както ръководителите - министри и кметове, така и гражданите имат нужда от тази увереност.

Пилотното въвеждане на процеса по управление на риска ще се осъществи от „Делойт Одит" ООД, избран за консултант в резултат на проведена обществена поръчка. Изпълнението на дейността ще подобри управлението и контрола в пилотните министерства и общини, като им помогне да определят целите си, да управляват системно рисковете за тяхното постигане и в крайна сметка да ги постигнат.

Стойността на целия проект е 1 000 890. 87 лв., а срокът му за изпълнение е 12 месеца.

Като резултат  в четирите пилотни организации ще бъдат утвърдени и приложени на практика стратегии за управление на риска и риск-регистри, ще бъдат подготвени експерти, които след приключване на проекта, ще  подпомогнат въвеждането  на управлението на риска в другите организации от публичния сектор, ще се проведат шест специализирани обучения за ръководни длъжности от централната и общинска администрация. Ще бъде подготвена и разпространена до общините, министерствата и другите ведомства специална брошура - сборник с добри практики, която ще популяризира добрите практики, свързани с управлението на риска в публичния сектор.

 

 

Времето