От 2007 г. до настоящия момент са обявени процедури за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за над 4.7 млрд. евро, одобрените проектни предложения по тях са повече от 1 700 на стойност надвишаваща 960 млн. евро, обяви заместник-министъра на финансите Любомир Дацов на годишната среща за обсъждане на напредъка по изпълнението на Оперативните програми, съфинансирани по ЕФРР и Кохезионния фонд, проведена днес в Министерството на финансите. Той добави, че сключените с бенефициентите договори са над 1600 и по тях са платени близо 27 млн. евро. В срещата с представителите на Генерална дирекция „Регионална политика" на ЕК участваха и ръководители на Управляващите органи на оперативните програми, Централното координационно звено, Сертифициращия и Одитиращия органи. Годишната среща има за цел преглед на напредъка при изпълнението на Оперативните програми и набелязване на мерки за отстраняване на слабости.
България има чувствителен напредък и ясно положително развитие от миналата година при изпълнението на проектите и дейностите, финансирани от Структурните и Кохезионния фондове (СКФ), отбеляза и ръководителят на звеното за България в Генерална дирекция „Регионална политика" на Европейската комисия Реналдо Мандметс. Той изрази одобрение за предприетите от правителството мерки за укрепване на административния капацитет в управляващите органи и междинните звена и предотвратяване на текучеството на експерти в тях. Мандметс препоръча да продължат усилията за повишаване капацитета на бенефициентите, както и да бъде ускорен процесът на плащанията. Той приветства приетото от Министерски съвет Постановление на 39/2009 г. за опростяване на процедурите за предоставяне на безвъзмездна помощ по оперативните програми.
Представителите на ЕК изразиха своето одобрение от внедряването на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) на средствата от структурните инструменти на ЕС в България, която ще осигури контрол и прозрачност при физическото и финансовото изпълнение на всеки един проект. Важен аспект от функционалността на ИСУН е проверката за двойно финансиране.
В заключение Реналдо Мандметс отбеляза, че България е усвоила уроците от предприсъединителните програми, а ускореното приложение на оперативните програми ще бъде важен инструмент за преодоляване на последиците от икономическата криза в европейски мащаб.
По-рано днес еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуния направи преглед на бюджетната и финансовата стабилност на 17 държави от ЕС. Еврокомисарят постави България в една и съща група с високоразвитите скандинавски страни, които реализират бюджетен излишък като им препоръча да продължат водените от тях политики.