Японската агенция за кредитен рейтинг JCR понижи рейтинга на България за дългосрочен дълг в чужда валута от BBB+ на BBB и рейтинга за дългосрочен дълг в местна валута от A- на BBB+. Перспективата на рейтингите е отрицателна. Въпреки отчетеното намаление, присъденият от JCR кредитен рейтинг на България остава в инвестиционен клас.
Промяната на рейтинга отразява основно процесa на глобално намаляване на кредитирането и необходимостта от външно финансиране. Като причина от агенцията посочват увеличението на краткосрочните външни задължения на страната, дължими предимно от банки, при запазване на размера на дефицита по текущата сметка. Според анализаторите рейтингът продължава да бъде подкрепян от стабилната фискална позиция на България. Тя e подкрепена от устойчив фискален излишък и значително намаляване на държавния дълг, както и от поддържането на режим на валутен борд и растящия производствен капацитет в резултат от големите инвестиции, направени вследствие на масивния приток на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) и субсидиите от ЕС.
От агенцията отчитат, че ръстът на банковото кредитиране за частния сектор, който поддържа потребителските разходи и инвестициите, е започнал да намалява. Според анализаторите икономическият растеж от около 6% през 2008 г. може да достигне до ниво от 4% през 2009 г. при намаляване на инфлационния натиск от нарастването на заплатите и цените.
През октомври финансовият пазар на България бе поставен под натиск, тъй като имаше колебание в междубанковите проценти при недостиг на ликвидност в банковия сектор - отбелязват в становището си от JCR. Пазарът обаче възстанови своята стабилност благодарение на мерките, които бяха предприети от Българската народна банка (БНБ) за попълване на ликвидността, като намаляването на изискванията за задължителните резерви. До момента финансовата система на страната остава солидна. От агенцията отчитат, че в края на октомври 2008 г. валутните резерви на страната възлизат на 13,4 милиарда евро (без монетарното злато). Експертите изразяват притеснение относно увеличението на краткосрочните външни задължения, както и намаляващия приток на ПЧИ.
С цел овладяване на дефицита по текущата сметка, който нарасна на повече от 20% от БВП през 2007 г., правителството и БНБ следват по-стриктна фискална и административна политика. От 2004 г. в продължение на четири години фискалният баланс на консолидирания бюджет е положителен, а правителството е решено да поддържа рестриктивна фискална политика и през 2009 г. Правителството прогнозира превишението на приходите над разходите през 2008 г. да е повече от 3% от БВП и планира да запази съотношението от 3% през 2009 г. Държавният дълг е изключително малък, като съотношението му към БВП се очаква да падне под 15% в края на 2008 г. Въпреки че БНБ има ограничени правомощия за паричната си политика в условията на паричен съвет, тя запази изискванията за задължителните резерви по-високи (въпреки че напоследък ги намали, за да предостави повече ликвидност на пазара) и въведе мерки за контрол на търсенето с цел овладяване ръстта на банковото кредитиране за частния сектор, един от факторите за по-голямото лично потребление.