България Спечели Международното Арбитражно Дело Срещу „Плама Консорциум Лимитид”

България Спечели Международното Арбитражно Дело Срещу „Плама Консорциум Лимитид”

България спечели арбитражното дело срещу „Плама Консорциум Лимитид" в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове във Вашингтон, САЩ. Арбитражът постанови, че исковете на дружеството срещу страната ни са неоснователни и ги отхвърли изцяло, като осъди „Плама Консорциум Лимитид" да заплати значителна част от разноските по делото.

На 19 август 2003 г. „Плама Консорциум Лимитид", като мажоритарен собственик на „Нова Плама" АД (с предишна търговска фирма „Плама"АД) и съответно на петролната рафинерия в град Плевен, заведе дело срещу Република България в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове.

В иска си „Плама Консорциум Лимитид" претендираше обезщетение в размер на 280 милиона щатски долара,  заедно със сложна лихва, считана от 15.12.1999 година. Дружеството, учредено в Кипър, твърдеше, че България е нарушила стандартите за защита на чуждестранните инвестиции, определени в Договора за енергийната харта и Договора между правителството на Народна Република България и правителството на Република Кипър за взаимно насърчаване и защита на инвестициите. Според него допуснатите от страната ни нарушения на международното право, както поотделно, така и като комбиниран ефект, са довели до унищожаване или експроприиране на инвестицията му в страната.

Преди и по време на завеждане на делото „Плама Консорциум Лимитид" също така изпрати множество оплаквания и обвинения срещу Република България до Европейския съюз и НАТО.

След завеждането на делото Република България оспори юрисдикцията на арбитражния трибунал да разгледа спора. В началото на февруари 2005 г. арбитражът постанови, че няма юрисдикция на основание Договора за взаимно насърчаване и защита на инвестициите между Република България и Кипър и че останалите юрисдикционни възражения на Република България ще бъдат съединени с фазата по съществото на спора и разгледани заедно с нея. Решението му беше определено в авторитетното списание „Интърнейшънъл арбитрейшън ревю" като „повратна точка" и „значима промяна в полза на държавите по отношение на приложението на клаузата за най-облагодетелствана нация". През август 2005г. „Плама Консорциум Лимитид" направи искане арбитражният трибунал да наложи обезпечителна мярка, с която да постанови спиране на всички съдебни и административни производства срещу „Нова Плама" АД в страната и да задължи Република България да не предприема други такива производства. Страната ни възрази и искането на ищеца бе отхвърлено изцяло. Три години по-късно, след представяне на поредица писмени защити и провеждане на процесуални заседания, в края на август т.г. арбитражният трибунал постанови решение по съществото на спора, което е изцяло в полза на Република България.

В своето решение трибуналът постанови, че „Плама Консорциум Лимитид" не се ползва от защитата, предвидена в Договора за енергийната харта, защото е придобило акциите си в „Плама" АД чрез измама. Дружеството е излъгало Агенцията за приватизация, която е следвало да даде разрешение за прехвърлянето на акциите, че чрез него те ще бъдат придобити от консорциум, състоящ се от швейцарското дружество „Андре и Сие" и норвежкото дружество „Норуиджън Ойл Трейдинг", а в действителност собственик на „Плама Консорциум Лимитид" е бил френският гражданин Жан-Кристоф Вотрен. Освен това арбитражният трибунал постанови, че дори и ако се приеме, че „Плама Консорциум Лимитид" има правомерно придобита и защитена от международното право инвестиция, исковете на дружеството срещу Република България са напълно неоснователни и поради това ги отхвърля изцяло.

С оглед на размера на спорния материален интерес и своята фактическа и правна сложност това дело е най-значимият международен правен спор в историята на Република България. По него бяха събрани и проучени повече от 70 000 страници документи, бяха представени над 1000 страници писмени защити, 20 експертни становища, 40 свидетелски декларации, 1500 писмени доказателства. Това е първото арбитражно дело, разгледано от арбитражен трибунал на Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове, по което се постановява решение по същество въз основа на Договора за енергийната харта.

Решението по делото с „Плама Консорциум Лимитид" е успех за България. В международните инвестиционни арбитражни дела трибуналите рядко се произнасят по съществото на спора след като са решили, че инвеститорът и инвестицията не се ползват със защитата на международното право и рядко присъждат разноски на успялата страна. Освен това с него окончателно се отхвърлят дългогодишни неоснователни и злонамерени обвинения срещу нашата страна и се потвърждава доброто й име и репутация в международните среди. Решението показва, че Република България не само не е извършила нарушение на международното право, но е създала благоприятни условия за чуждестранните инвестиции.

______________________________

На 05 септември 1996 г. е сключен договор между Агенцията за приватизация и „Евроенерджи Холдинг ООД,  по силата на който мажоритарният пакет от акции на Плама АД са продадени на купувача „Евроенерджи холдинг" ООД.

На 17 ноември 1998 г. е сключено Споразумение между „Плама Консорциум Лимитид" и Агенцията за приватизация, по силата на което „Плама Консорциум Лимитид" замества „Евроенерджи Холдинг" ООД в правата и задълженията, произтичащи от договора за приватизационна продажба.

Водещи новини

Времето