В Мф Бяха Обсъдени Въпроси За Изграждането И Въвеждането На Системите За Управление И Контрол По Оперативните Програми

В Мф Бяха Обсъдени Въпроси За Изграждането И Въвеждането На Системите За Управление И Контрол По Оперативните Програми

Днес, 12.05.2008 г. в министерството на финансите се проведе работна среща, ръководена от министър Орешарски и с участието на  вице-премиера Меглена Плугчиева, зам.-министърът на финансите Атанас Кънчев, и.д. директор на дирекция „Одит на средствата от ЕС\" Христина Симеонова, ресорните заместник-министри и експерти от министерствата - управляващи органи по Оперативните програми, финансирани със средства по Структурните и Кохезионния фондове на ЕС.

Целта на срещата беше да се обсъдят съществуващите към момента проблеми и въпроси, свързани с изграждането и въвеждането на системите за управление и контрол по Оперативните програми, финансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд за периода 2007 - 2013. Основна тема на срещата беше навременното извършване на одитната оценка на съответствието, съгласно чл. 71 от регламент 1083/2006 на ЕК. Съгласно разпоредбите на този член, преди да се подаде първата молба за междинно плащане или най-късно в срок от дванадесет месеца от одобрението на всяка оперативна програма, държавата-членка представя на Комисията описание на системите, което трябва да е придружено с доклад за оценка на съответствието на изградените системи с изискванията на приложимите регламенти. По регламент, Европейската комисия има два месеца, в които да разгледа и одобри получените по всяка Оперативна програма доклади за Оценка на съответствието. Едва след приемането на всеки доклад и при условие, че  изразеното в него становище е без резерви, се извършва първото междинно плащане по съответната Оперативна програма.

На срещата стана ясно, че в резултат от извършената до момента работа са установени няколко основни проблема и са направени конкретни изводи по отделните Оперативни програми. Вице-премиерът Плугчиева подчерта, че е необходима пълна мобилизация, предприемане на реални действия и подобряване на комуникацията на всички нива за отстраняване на възникналите проблеми.

Един от основните въпроси е забавянето на изграждането на системите за управление и контрол от Управляващите органи и Междинните звена, в чиято отговорност е този процес. Това от своя страна скъсява регламентирания  12 месечен период за извършване на оценката за съответствието. Поради този проблем, оценката за съответствие на по-голямата част от оперативните програми е започнала едва в началото на месец април. Друга част от идентифицираните проблеми са свързани с все още липсващи и в процес на разработване вътрешни правила, промени в структурата и др., които трябва да бъдат финализирани, преди да се извърши реална оценка, тъй като основно изискване е оценката за съответствие да се направи върху вече изградените и финализирани системи и процеси.

С решение на Министерски съвет, за орган, отговорен за оценката за съответствие е определена дирекция „Одит на средствата от ЕС\", към МФ. Към настоящия момент дирекция \"ОСЕС\" е започнала одити по оценка на съответствието по всички оперативни програми, с изключение на ОП „Конкурентноспособност\", от управляващия орган на която се очакват утвърдено описание на системите и наръчници.

По отделните оперативни програми е извършен различен обем работа по събиране и анализ на наличните правила, като съгласно издадените заповеди на министъра на финансите, при положение че са налице положителни резултати от извършваните проверки, оценката за съответствие трябва да завърши до 31.07.2008 г.

Ресорният заместник-министър на финансите Атанас Кънчев посочи, че в изпълнение на Плана за действие за предприемане на корективни действия в хода на прилагането на предприсъединителните програми и структурните инструменти на Европейския съюз, в работата по оценките за съответствие е включена външна одиторска компания. С решение на министъра на финансите, след процедура по ЗОП и като част от съществуващо Рамково споразумение, за изпълнител, който ще подпомага проверките е избран \"Грант Торнтон\" . 

Проверките от страна на „Грант Торнтон\" ще се извършат от екип от 28 одитори, по четирима във всеки от седемте Управляващи органи.

Началото на проверките по оперативни програми „Техническа помощ\" (МФ), „Административен капацитет\" (МДААР), „Транспорт\" (МТ), \"Регионално развитие\" (МРРБ) и  Проверки за съответствие на Сертифициращия орган (Дирекция \"Национален фонд\") ще са с продължителност 20 работни дни с начало 19.05.2008 г. Началото на проверките по ОП „Развитие на човешките ресурси\" (МТСП) и
ОП „Околна среда\" е 23.05.2008 г., с продължителност 25 работни дни.

Одиторите на „Грант Торнтон\" ежеседмично ще докладват на ръководителите на Управляващите органи и на Дирекция „ОСЕС\" напредъка и откритите пропуски. Съгласно договора, одиторите от „Грант Торнтон\" трябва да проверят в пълна степен съответствието на системите за управление и контрол с изискванията на приложимите регламенти. Резултатите от тяхната работа ще бъдат предоставени на дирекция „ОСЕС\", която ще ги анализира. На тази база дирекция „ОСЕС\" ще прецени дали има основания за издаване на доклад за оценка за съответствието по отделните оперативни програми или ще бъдат дадени препоръки и срок за отстраняване на констатираните несъответствия, след което ще се пристъпи към проверка на предприетите мерки.

Водещи новини

Времето