Пчп Комбинират Предимствата На Публичния И Частния Сектор При Реализацията На Инвестиционни Проекти

Пчп Комбинират Предимствата На Публичния И Частния Сектор При Реализацията На Инвестиционни Проекти

Днес, 5 март 2008 г., в „Гранд Хотел София" се проведе семинар за централната и местната администрации и бизнес организациите на тема „Модели и стратегии за публично-частно партньорство - опитът на Италия и България". Организатори на събитието бяха Министерството на финансите на България и Министерството на икономическото развитие на Италия.

Форумът се проведе като заключителна  част от подписаното в края на 2006 г.  двустранно Споразумение за сътрудничество между двете министерства. Целта на споразумението беше да запознае представителите на българските институции с опита на Италия при реализирането на инвестиционни проекти чрез схемите на публично-частно партньорство.

В рамките на проекта бяха проведени семинари в градовете София, Варна, Бургас, Пловдив, Видин и Русе. Реализирането на тези форуми беше провокирано от необходимостта от прилагане на нови форми на финансиране, изпълнение и управление на инвестиционни проекти и нуждата от представяне на насоките на държавната политика по отношение на новите аспекти на партньорство между публичния и частния сектор на национално и местно равнище. На семинарите присъстваха представители на централните и местни власти. Участниците бяха запознати с практиките по реализация на проекти в отделни сектори, както и с административната и правна рамка в Италия и България.      

Фокусът на днешния заключителен семинар беше върху италианския опит в секторите здравеопазване и изграждане на инфраструктура, както и възможностите и перспективите за развитие на подобни проекти в България.

В приветствието си към участниците и гостите госпожа Боряна Пенчева, директор на дирекция ,,Управление на средствата на ЕС" към Министерство на финансите, заяви, че както публичният, така и частният сектор притежават своите предимства при реализацията на инвестиционни проекти. Публично-частните партньорства  комбинират тези предимства. Желанието за обединяване на ресурсите и уменията в името на обща, взаимнополезна цел е първото и задължително изискване за стартирането на едно успешно партньорство, допълни директорът на дирекция УСЕС в МФ. Едно от основните условия за успешната реализация на проектите ПЧП е засиленият диалог между публичния и частния сектор още на най-ранен етап на подготовка на проекта. Този диалог трябва да се основава на принципите на прозрачността, взаимното зачитане на интересите и доверие, подчерта госпожа Пенчева.

ПЧП е реална възможност за прилагане на по-ефективни решения за инвестиране при ограничените възможности на публичните бюджети. Международният опит показва, че чрез включването на частния сектор се постигат по-висок стандарт и качество на предоставяните публични услуги, без това да води до повишаване на бюджетните разходи. Моделът дава възможност за преодоляване на съществуващите ограничения върху консолидирания бюджет, налагани от строгата фискална политика на ЕС.

Заедно с  госпожа Пенчева  при откриването на семинара слова  произнесоха и господин Виченцо Донато, Генерален директор  ,,Програмиране и управление на националните ресурси за регионална политика" в Министерство на икономическото развитие на Италия и госпожа Валентина Савастано, началник ,,Търговски отдел" в посолството на Италия в гр. София.

Събитието продължи с две кръгли маси по темите: ,,Опит, възможности и предизвикателства за ПЧП в здравеопазването" и ,, Опит, възможности и предизвикателства за ПЧП в инфраструктурата".

 

Водещи новини

Времето