Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг в чужда и местна валута и краткосрочния кредитен рейтинг в чужда валута на България (‘BBB\'/\'BBB+\'). Агенцията преразгледа перспективата от стабилна на отрицателна за дългосрочни кредити в чужда и местна валута.
От Fitch отбелязват, че перспективата за целия регион се е влошила и динамиката на рейтинга се е променила. По-рано през август Fitch намали кредитния рейтинг в чужда валута на Латвия на ‘BBB+\' от ‘A-\', а през декември преразгледа перспективите за кредитния рейтинг в чужда валута на Литва „А\" и Казахстан „ВВВ\" от стабилни на отрицателни.
Според Fitch съществуват основания да се смята, че бързо развиващите се страни в преход могат да поддържат доста високи дефицити по текущата сметка, но все пак тенденцията е притеснителна. Дефицитът по текущата сметка отразява главно голям приток на капитали в частния сектор, включително значителни преки чуждестранни инвестиции, а не безотговорна фискална политика. Повечето страни все още печелят експортни пазарни дялове, но затягащите се пазари на труда започват да влияят отрицателно на конкурентноспособността. Бързият ръст на банковото кредитиране и външни заеми, често от чуждестранни банки-майки, обаче играят ключова роля както за подхранването, така и за финансирането на дефицита по текущата сметка. Чуждестранната собственост на банките е нетно положителна за региона, но може да отвори канал на верижен ефект, ако глобалният недостиг на кредити се засили.
От агенцията за кредитен рейтинг отбелязват, че глобалният кредитен шок може да спомогне за желаното забавяне на ръста на кредитирането и постепенно успокояване на външните дисбаланси.
По повод на потвърждаването на кредитния рейтинг на страната и преразглеждането на перспективата от Fitch Ratings, министърът на финанисте Пламен Орешарски заяви: „На фона на нарастването на глобалния кредитен риск и стагнация в ликвидността, не е изненада по-консервативния поглен на Fitch Ratings. Ние имаме висок дефицит по текущата сметйка и в условията на външни ликвидни затруднения ще продължим благоразумната фискална и макроикономическа политика. В тази връзка през 2007 г. затегнахме фискалните цели и реализирахме допълнително бюджетно салдо от 3.8 %.\"