Днес, 16 ноември 2007 г., в гр. Хисаря, в рамките на Първото заседание на Комитета за наблюдение (КН) на Оперативна програма „Техническа помощ", министерството на финансите проведе обучение на членовете му. КН е съставен от представители на управляващите органи на оперативни програми, на държавните институции, на регионалните и местни власти, както и на социално-икономическите партньори.
Лекторите от дирекциите „Управление на средствата от ЕС" (УСЕС), „Национален фонд" (НФ), и „Одит на средствата от ЕС" (ОСЕС) запознаха участниците във форума със състоянието на системата за управление на Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС в България, с българското законодателство за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми, с наблюдението, оценката и одита на средствата от ЕК, както и със сертифицирането на разходите.
Експерти на дирекция УСЕС разясниха на участниците системата и процедурите за управление, изпълнение и контрол на Структурните инструменти на ЕС в България. Бяха посочени основни акценти в нормативната уредба и процедурите за отпускане на безвъзмездна финансова помощ и за разходването на средствата по 7-те Оперативни програми.
В рамките на събитието бяха представени и функциите и отговорностите на комитетите за наблюдение на всяка една ОП, като стана ясно, че индикаторите за мониторинг - качествени и количествени - са заложени във всяка една ОП и задължително трябва да са измерими. Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) ще бъде един от основните инструменти за контрол на изпълнението на проектите, както и за генериране на информация за изготвяне на отчети и анализи за изпълнение на оперативните програми. Беше разяснена ролята на Централното координационно звено в МФ - дирекция УСЕС, при организацията и управлението на системата за оценка, а именно да създаде методологически насоки и да подкрепи УО в извършването на оценките на ОП.
Експерти на дирекция ОСЕС в министерство на финансите запознаха участниците в обучението с мисията на Одитния орган, която е да защити финансовите интереси на Общността. Дейността на дирекцията се осъществява в съответствие с международно приетите одиторски стандарти, при спазване на националното законодателство и приложимите регламенти. На събитието стана ясно още, че Одитният орган трябва да представи на ЕК годишен одитен доклад до 31 декември всяка година - от 2008 до 2015, както и доклад за оценка на съответствието на системите за управление и контрол.
Експертите от дирекция Национален фонд представиха процесът на сертификация на разходите. Това е непрекъснат процес на наблюдение на финансовия и физическия напредък по проекти, финансирани от Структурните инструменти. Бяха разяснени механизмите на трите вида плащания - авансови, междинни и окончателни, принципите на организация на платежния процес, както и ролята на бенифициентите, междинните звена и управляващите органи в целия процес.