Днес, 31.10.2007 г., министърът на финансите Пламен Орешарски връчи официално проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г. на председателя на 40-то Народно събрание Георги Пирински.
Бюджет 2008 предвижда реалния ръст на БВП да достигне 6.4%,. Хармонизираната инфлация в края на 2008 г. се очаква да бъде 4.5% , а средногодишната 6.9%. Очакванията са дефицитът по текущата сметка за 2008 да достигне ниво от около 21.9% от БВП, а преките чуждестранни инвестиции да достигнат 4 738.5 млн.евро, което представлява 15.0% от размера на прогнозния БВП.
Фискалната политика продължава тенденцията към реализиране на мерки, стимулиращи инвестиционния процес и намаляване на пряката данъчно-осигурителна тежест. Стремежът е за стимулиране нарастването на корпоративните инвестиции, повишаване на конкурентоспособността на местното производство и услуги, по-нататъшно легализиране на трудовите възнаграждения и реално нарастване на разполагаемите доходи.
Основните задачи на Бюджет 2008 са свързани с преструктуриране на бюджетните разходи и ускорено модернизиране на публичната инфраструктура, продължаване на реформите в ключови социални сектори, както и обезпечаване на по-нататъшен ръст на доходите на заетите в публичния сектор и на пенсионерите. Отчитайки приоритетите на правителството за повишаване на жизненото равнище на българските граждани в средносрочен план, нов момент в данъчната политика за следващата година е предложението за въвеждане на пропорционално данъчно облагане на доходите на физическите лица. Данъчната ставка ще бъде единна в размер на 10% без необлагаем минимум, за всички видове доходи, без значение на размера им. Новата система на облагане ще запази нормативно признатите разходи в размери 10%, 25% и 40%. Запазва се тенденцията за намаляване на данъчната тежест, като за по-ниските доходи са разработени мерки за компенсиране. Ставката на корпоративния данък е 10% и за 2008 г., което представлява най-ниското ниво сред страните-членки на ЕС и стимулира нарастването на корпоративните инвестиции и повишаване конкурентоспособността на местната икономика. Прогнозата за приходи от ДДС през 2008 г. е в размер на 8 110.0 млн. лв. и ще бъде постигната при ефективна събираемост от 92%.
Благоразумната фискална политика е съобразена с нарастващия негативен баланс по текущата сметка, натиска върху вътрешното търсене, в следствие притока на Европейските фондове, както и с цикличното развитие на икономиката.
В изпълнение на приоритета за ускорено увеличаване на инвестиционния капацитет и на правомощията на общините да провеждат местна инвестиционна политика, правителството гарантира с Бюджет 2008 средствата за съфинансирането на общински проекти по Структурните и Кохезионния фонд на ЕС. Паралелно с това продължавава процеса на децентрализация, като се предоставят правомощия на общинските съвети да определят размера на местните данъци.
Основните рискове пред макроикономическата прогноза са свързани с допусканията за развитие на световната и местната икономика. Като противодействие на нарастващите външнотърговски дефицит и дефицит по текущата сметка, е заложено превишение на приходите над разходите в размер на около 3% от БВП. Спазването на разумна фискална политика и преследването на бюджетен излишък от 3% от БВП през периода на прогнозата, ще обезпечи макроикономическата стабилност и ще гарантира поддържането на средносрочна фискална стабилност.
Икономическите и фискални проекции за тригодишна бюджетна прогноза за периода 2008-2010 г. подкрепят приоритетите, представени в Управленската програма на правителството, за поддържане на висок икономически растеж и по-активни социални мерки, при запазване на фискалната дисциплина и стабилността на публичните финанси в средносрочен план.
Планираните приходи за периода 2008-2010 г. са в съответствие с цялостната данъчна стратегия на правителството, макрорамката, очакваните промени в данъчните закони, както и тенденциите на постъпленията в бюджета през последните отчетни периоди. Основните аспекти на данъчната политика по отношение на косвеното облагане са запазване ставката на ДДС на сегашното ниво и продължаващо хармонизиране на акцизните ставки с европейските. По отношение на преките данъци се предвижда запазване настоящия размер от 10 % на данъчната ставка по Закона за корпоративното подоходно облагане. По отношение политиката на облагане доходите на физическите лица за 2008 г. се прави значителна промяна в начина на облагане, като се въвежда единна данъчна ставка от 10% за всички доходи без необлагаем минимум.
Като цяло фокусът на разходните политики през програмния период 2008-2010 г. се запазва, а именно - образование, здравеопазване, социална сфера. В допълнение, важен елемент от правителствената политика ще бъде активната инвестиционна програма за изграждане на модерна инфраструктура чрез съвместно финансиране от страна на частния сектор и държавния бюджет и посредством максимално ефективно използване на европейските фондове.
Настоящата тригодишна бюджетна прогноза отчита финансовите потоци по Структурните и Кохезионния фонд на ЕС и средствата по Общата селскостопанска политика. Пълноправното членството на страната в ЕС и стремежът в тази връзка към по-голямо усвояване на европейките средства поставят в още по-висока степен въпросът за оптималното и ефективно разпределение и разходване на националния ресурс и обвързването на европейските фондове в общата бюджетна рамка. Ефективното използване на европейските фондове предлага възможност за постигане на ускорена реална конвергенция на българската икономика към средните нива на ЕС.