Проведе Се Семинар За Новите Моменти В Режима За Отпускане На Държавни Помощи

Проведе Се Семинар За Новите Моменти В Режима За Отпускане На Държавни Помощи

Днес, 11 юли 2007г., се проведе семинар на Министерство на финансите на тема „Прилагане на новия режим за отпускане на държавни помощи след пълноправното членство на Република България в ЕС\". В него взеха участие г-н Пламен Василев, началник на отдел „Държавни помощи\", експерти на Министерство на финансите, представители на централната и областните администрации, както и на частния сектор.

По време на  семинара бяха разяснени политиката по държавните помощи, отделните стъпки и процедури при отпускането им, действието на системата за уведомяване SANI, и изискванията за прозрачност. Г-н Василев представи на присъстващите основните преимущества  на политиката по държавните помощи като инструмент за привличане на чуждестранни инвестиции, за разкриване на нови работни места, за стимулиране развитието на малките и средните предприятия, както и на научно-изследователската дейност. Той наблегна на ролята на Министерство на финансите при провеждането на тази политика - да консултира държавните органи в дейността им по осъществяване на най-ефективно и законосъобразно използване на отделения за държавни помощи ресурс, като обществените средства се насочват към приоритетни области. С това се цели българската икономика да се развива с по-бързи темпове и да се изравни с нивата на останалите страни-членки на Европейския съюз.

Един от акцентите на семинара бяха новите моменти в режима на отпускане на държавни помощи след присъединяването на България към Европейската общност. След 1 януари 2007 г. Министерство на финансите е националният координиращ орган, който отговаря за цялостното прилагане на законодателството в областта на държавните помощи. Също така финансовото министерство осъществява контактите с Европейската комисия, която след пълноправното членство на България в ЕС е органът, разрешаващ предоставянето на държавни помощи. В рамките на форума беше разяснена българската правна рамка в тази област. На базата на европейското законодателство в последните няколко години България разви своя нормативна база, но като държава-членка след 1 януари 2007г. ние имаме задължението да прилагаме някои европейски разпоредби директно. Приетите нормативни актове у нас са Закон за държавните помощи, Правилник за неговото прилагане, Наредба на министъра на финансите за реда за осигуряване прозрачност на финансовите взаимоотношения и Регионална карта на държавните помощи. Регионалната карта е съвместен документ на Република България и Европейската комисия, който дава на страната ни правото да прилага в шестте региона на планиране максималния допустим интензитет на държавни помощи в ЕС. 

Презентациите на експертите от отдел \"Държавни помощи\" можете да намерите в категория \"Документи\".

 

Водещи новини

Времето