Днес, 19 юни 2007 г., министърът на финансите Пламен Орешарски взе участие в дискусионен форум на тема „Сивата икономика: Отражение върху развитието на България и мерки за преодоляването на проблемите\". Конференцията беше организирана в рамките на инициативата „Помисли за утре, излез на светло\", обединяваща Българска стопанска камара, Асоциация на индустриалния капитал в България и редица водещи национални медии. В събитието участие взеха също заместник министър-председателят и министър на външните работи Ивайло Калфин, министрите на труда и социалната политика и на вътрешните работи Емилия Масларова и Румен Петков, както и представители на няколко парламентарни комисии.
Министър Орешарски поздрави организаторите на събитието, като изрази своето задоволство, че сред тях са социално-икономическите партньори в лицето на национално представените организации на работодателите. В изказването си финансовият министър заяви, че сивият сектор е сериозен проблем за всяка икономическа система, създаващ предпоставки за неефективното разпределение и използване на финансовите ресурси, както и за забавяне на процеса на повишаване на жизнения стандарт.
Министърът на финансите заяви още, че предпоставките за съществуването на „сива\" икономика са комплексни. Той ги раздели на три основни групи - чисто психологически хахарктеристики; състояние на нормативната база и административния капацитет на държавната администрация; структура и нива на данъчното бреме. Според него най-трудно е да се справим с психологическите фактори, за преодоляването на които е нужно да се бори цялото общество. По отношение на другите две групи министър Орешарски заяви, че сравнително високото данъчно облагане през 90-те години е водело до ниска събираемост на задълженията, но днес налице е едно от най-ниските данъчни равнища. Той подчерта, че нито прекалено високите, нито прекалено ниските данъци са икономически ефективни, а решението е в постигането на оптимални нива.
В заключение министърът на финансите каза, че делът на „сивата\" икономика в страната е между 15% и 25% и отново призова цялото българско общество да не допуска повишаването на този процент, тъй като в един по-широк аспект и често несъзнателно всеки е участник в „сивата\" икономика.