Днес, 21.04.2007г., министърът на финансите Пламен Орешарски се завръща от Берлин, където участва в неформалното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси /ЕКОФИН/.
На заседанието членовете на ЕКОФИН обсъдиха качеството на публичните финанси с акцент върху три основни насоки:
- изграждането на социални мостове за растеж и социално включване чрез подхода на изграждането на човешки капитал
- ефикасността и ефeктивността на публичните разходи
- ефективността на приходната част на бюджета.
Българската позиция е, че усъвършенстването на методите и данните за отчитането на ефективността и ефикасността на публичните разходи са необходими за оптимизирането на ползата от тях.
Министърът на финансите Пламен Орешарски представи позицията на България по основните възникнали въпроси по време на дискусията. Страната ни подкрепя въвеждането на бюджетиране ориентирано към резултатите като удачен подход за подобряване на ефективността на разпределението на бюджетните разходи, като още през 2003 година България въвежда програмно и ориентирано към резултати бюджетиране в отрасловите министерства. В резултат на тези стъпки, с проекта за Закон за Държавния бюджет на РБ за 2008 г., ще бъдат предложени за разглеждане и одобрение програмните проекти на бюджетите на всички министерства и Агенции.
По време на дискусията за приходната част на бюджета и новите предизвикателства за данъчните системи в контекста на глобализацията, министърът на финансите Пламен Орешарски представи позицията на България, очертавайки тенденцията през последните десет години, а именно, че страната ни изгради модерна данъчна система с максимално широка данъчна база и ниски данъчни ставки. От гледна точка на настоящото икономическо състояние на България, позицията на страната ни е, че приоритетно значение има косвеното данъчно облагане в сравнение с облагането на доходите, защото е по-неутрално и се основава на унифицирани ставки. При нас основната част от данъчната тежест е върху мобилната данъчна основа. В перспектива, България ще доразвива имуществените данъци, т.е. данъците с немобилна основа, като целта е постигането на баланс между първите и вторите видове данъци. България споделя виждането, че глобализацията поражда нови предизвикателства за приходните и данъчните системи на държавите-членки поради увеличаващата се факторна мобилност и съответно поради увеличаващата се мобилност на данъчните основи. В тази връзка и от гледна точка на застаряването на населението, страната прилага реформи на пенсионната и на здравната система посредством въвеждането на втори и на трети стълб и повишаване на възрастта за пенсиониране.
България напълно подкрепи инициативата „Социални мостове чрез човешки капитал\", като я счита за ключов фактор за бъдещата конкурентноспособност на ЕС. От гледна точка на по-голямата социална възвръщаемост на инвестициите в по-ниските образователни степени, страната ни набляга на предучилищното обучение, най-вече за да включи в него повече представители на малцинствата и на другите групи в неравностойно социално положение.
По време на заседанието министрите на финансите на страните от ЕС обсъдиха и възможностите за въвеждане на механизма за обратно начисляване на ДДС. Дебатът остана отворен, като коментарите бяха насочени в посока необходимост от едно задълбочено изследване относно това, доколко тази система ще се справи с измамите с ДДС и в каква степен ще се проявят негативните последици от въвеждането й, както по отношение на функционирането на Единния европейски пазар като цяло, така и върху отделните държави-членки.
Позицията на България е, че системата за всеобщо обратно начисляване на ДДС има потенциал да се справи с измамите с приспадане и възстановяване на ДДС. Същевременно обаче, анализите сочат, че въвеждането й би имало негативен ефект върху функционирането на Единния европейски пазар, както и би довело до стимулиране на сивата икономика и възникването на нови видове измами с ДДС.
На ЕКОФИН бяха дебатирани и актуалните въпроси, касаещи дейността и специфичните инвестиционни стратегии на хедж фондовете, както и евентуалното изграждане на система от регулаторни мерки в рамките на Общия пазар. България изцяло подкрепи проекто-заключенията на Съвета, предвиждащи развитието и прилагането на аналитичен подход, целящ намаляване на потенциалния систематичен и оперативен риск, и осигуряване на адекватна защита на инвеститорите.
Източник на снимката: Официален сайт на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси