Пламен Орешарски: Сиддо Между България И Сащ Ще Допринесе За Повече Американски Инвестниции В Страната

Пламен Орешарски: Сиддо Между България И Сащ Ще Допринесе За Повече Американски Инвестниции В Страната

Днес, 21.03.2007 г., министърът на финансите Пламен Орешарски, посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Джон Байърли и президентът на Американска търговска камара в България Борислав Боянов дадоха брифинг по повод Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане /СИДДО/ между България и САЩ. Събитието беше организирано съвместно от Министерство на финансите, Посолството на САЩ в България и Американската търговска камара в България. Сред поканените бяха депутати, представители на Министерство на финансите и Национална агенция за приходите, съветници в посолството на САЩ, управители на фирми, както и медии.

При откриването на събитието Борислав Боянов заяви, че СИДДО между България и САЩ е плод на дългогодишен труд между администрациите на България и САЩ, както и на Американската търговска камара в България.

Министърът на финансите Пламен Орешарски благодари на Н. Пр Джон Байърли, който лично се е ангажирал и подпомогнал работата по подписването на Спогодбата, като отбеляза и приноса на Американската търговска камара в този процес.

Министър Орешарски представи основните моменти в Спогодбата, като поясни, че тя обхваща облагането с преки данъци и в нея е дефинирано понятието „местно лице". Той добави, че е потърсен добър баланс в облагането при източника. Финансовият министър обясни, че ставките в Съединените Американски Щати при това облагане са двуцифрени, като в Спогодбата са договорени 5 %, което ще балансира интересите и на двете данъчни администрации.

Пламен Орешарски добави още, че е предвиден и механизъм за обмяна на информация между двете страни, която да служи за данъчното облагане в България и САЩ. В Спогодбата са предвидени и редица други специфични моменти като облагането на американските инвестиционни дружества. Това най-често са дружества, които не се облагат с корпоративен данък, а дохода, който реализират, се третира данъчно при крайните клиенти на фондовете. Регламентирани са и начините за избягването на двойното данъчно облагане, както в България, така и в САЩ - заяви още министър Орешарски.

В заключение той отбелязва, че подписването и впоследствие ратифицирането на СИДДО ще допринесе за привличане на повече американски инвестиции в България, което ще е във взаимен интерес на двете страни.

Н. Пр. Джон Байърли заяви, че днешният ден е повод за празник, защото подписаната Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане /СИДДО/ между България и САЩ е още една крачка в добрите взаимотношения между двете страни. Той допълни, че САЩ е единствената страна извън ЕС, която е в първата десятка по преки чуждестранни инвестиции в България. Послникът на САЩ изрази увереност, че инвестициите ще се увеличават и ще се поставят нови рекорди, защото освен СИДДО има още два силни фактора, които гарантират този процес - България вече е член на ЕС и намали корпоративния си данък на 10 %.

Посланик Байърли също представи основните моменти в Спогодбата. По отношение на студентите и стажантите е предвидено, че доходите им до 9000 USD годишно, получени за извършени услуги в другата държава, няма да подлежат на данъчно облагане в държавата на пребиваването, когато студентът пребивава в тази държава с цел редовно обучение или стаж на пълен работен ден.

В заключение той благодари на министър Пламен Орешарски и Американска търговска камара в България за усилията, положени за подписването на Спогодбата.

Спогодбата между правителството на република България и правителството на Съединените Американски Щати за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване на отклонението от облагане с данъци на доходите и Протокола към нея можете да намерете на Интернет страницата на Министерство на финансите в категория „Документи"/"Проекти на нормативни актове". Спогодбата все още не е ратифицирана и не е влязла в сила.

Времето