През 2007 г. Световна банка (СБ) ще подпомага България, за да може страната ни максимално да се възползва от членството си в Европейския съюз. Банката стартира двугодишна програма за икономически анализи на растежа и насърчаване на производителността в България.
Тя ще включва поредица от минимум 9 аналитични доклада и изследвания. Това стана ясно на срещата на министрите на икономиката и енергетиката и на финансите Румен Овчаров и Пламен Орешарски с регионалния директор за България, Румъния и Хърватска в СБ Ананд Сет и постоянния представител на СБ у нас Флориан Фихтъл. Един от първите анализи през 2007 г. ще бъде докладът “Преглед на политиката в областта на публичните финанси”. Българското правителство специално поиска това изследване, за да се съсредоточи върху анализа на подходящите политики в областта на висшето образование, иновациите, развитието на пазара на труда с цел повишаване на продуктивността и конкурентноспобността, икономическия ръст и сближаване на доходите с тези на останалите страни в ЕС.
Докладът ще изследва и въздействието на тези политики върху държавния бюджет, фискалната политика, включително и използването на европейските грантови средства. “Вярваме, че данните на този доклад ще подпомогнат българските власти в избора на стратегии за достигане на Лисабонските критерии за растеж, основан на науката и иновациите”, каза постоянният представител на СБ у нас Флориан Фихтъл. На срещата бе дискутирано още изпълнението на Стратегията за партньорство, одобрена от Борда на директорите на Световна банка през месец юни миналата година. Беше отбелязано, че качеството на изпълнение на проектите на банката е на 100 процента задоволително. Портфейлът на банката в страната в момента включва 7 инвестиционни проекта, включително два гранта на Глобалния екологичен фонд (GEF) на равностойност от 229,2 млн. долара.
Министърът на финансите Пламен Орешарски посочи, че доброто изпълнение и усвояване на средствата по проектите на Световната банка у нас е знак за бъдещото успешно използване на финансовите ресурси по Структурните инструменти на ЕС. “Портфейлът на банката от действащи и предстоящи проекти подкрепя дневния ред на България за социално и икономическо развитие като предоставя на страната познания за най-добрите европейски и световни практики”, подчерта Ананд Сет. Чрез Стратегията за партньорство Световната банка ще предостави допълнителна техническа и финансова подкрепа за продължаващите реформи в образованието и здравния сектор, за подобряване състоянието на пътищата, търговията и общинската инфраструктура. Общата стойност на предвидените заемни средства е до 300 млн. долара годишно.