На 13 и 14 декември 2006 г. беше проведено заключителното дванадесето заседание на Комитета за наблюдение и контрол по изпълнението на програма ИСПА в България. Събитието беше организирано от дирекция „Управление на средствата от ЕС” в Министерство на финансите.
В комитета участие взеха високопоставени представители на Европейската комисия, Делегацията на Европейската комисия в България, Европейската инвестиционна банка, (ЕИБ), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Световна банка, Министерство на финансите, изпълнителните агенции по ИСПА, представители на общини, социално-икономически партньори и неправителствени организации. Заседанието беше открито от г-н Любомир Дацов – заместник–министър на финансите и Национален ИСПА координатор. Той постави акцент върху политическата воля за успешната подготовка на България за присъединяването й към ЕС от 1 януари 2007 г.
Любомир Дацов подчерта, че от страна на правителството е извършена сериозна работа за укрепване на административните структури при децентрализирана система на управление, както и за подобряване на техния капацитет за ефективно усвояване на средствата от бъдещите Структурни фондове на ЕС. С одобрението на последните проекти по ИСПА през 2006 г., квотата за България за целия програмен период 2000 – 2006 г. е договорена на 100%, посочи още Дацов. Българските институции бяха приветствани от г-н Унтервюрзахер – ръководител на отдел ИСПА в Главна дирекция „Регионална политика” на ЕК, за напредъка при изпълнение на проектите и по-доброто усвояване на средствата. Предвид всичките 39 одобрени проекта, е постигнат необходимият баланс между секторите „Околна среда” и „Транспорт”, а именно 50 : 50 %.
Общата стойност на всички мерки по ИСПА възлиза на 1,502 млрд. евро, от които 856 млн. евро са безвъзмездна помощ по ИСПА. Г-н Унтервюрзахер обърна внимание и на положителната роля, която имат мерките за осигуряване на техническа помощ при подготовката на проекти за Кохезионния фонд и укрепване на административния капацитет. Той поздрави българските власти за акредитацията за децентрализирано управление, която Изпълнителните агенции в Министерство на транспорта, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Фонд „Републиканска пътна инфраструктура” получиха. Той изрази увереност, че Изпълнителната агенция в Министерство на околната среда и водите ще изпълни последните препоръки на ЕК за получаване на акредитация по Разширена Децентрализация. По време на заседанието беше направен преглед на напредъка по всички ИСПА проекти, като беше обърнато специално внимание на ролята на крайните бенефициенти - общини, ВиК дружества и др. В този контекст беше изтъкната и ключовата роля на партньорството при управлението на бъдещите структурни фондове.
Програма ИСПА ще завърши в края на 2006 г., но изпълнението на проектите ще продължи до 2010 г. По този начин ще бъде гарантирана подготовката на проекти, насочени към подобряване на базисната инфраструктура, финансирани от Структурните фондове, което ще допринесе за успешното прилагане на Кохезионната политика на ЕС.