Отчетено Е Над 95% Договаряне По Програма Фар 2004

Отчетено Е Над 95% Договаряне По Програма Фар 2004

На 11.12.2006 г. в Министерството на финансите се проведе ІХ-то заседание на Съвместния комитет за наблюдение на изпълнението на Програма ФАР, ИСПА и САПАРД. В него участие взеха отговорните структури от българската администрация, представители на Европейската комисия от Генерална дирекция „Разширяване” и на Делегацията на ЕК в България.

По време на срещата беше отчетено изключително успешното договаряне по Програма ФАР 2004, в рамките на което, въпреки значително увеличените суми на помощта по ФАР и на по-големия брой договори, са контрактувани над 95% от бюджета на програмата. Високият процент на усвояване на средствата се дължи на повишения административен капацитет на българските институции и на установеното много добро сътрудничество с Делегацията на ЕК. Успешното договаряне е гаранция за добрата подготовка за усвояване на средствата по Структурните фондове на ЕС.

Отчетена беше и висока степен на готовност за стартиране на тръжните процедури по Фар 2005, като от общо 170 компонента, предвидени по отделните проекти, тръжни процедури ще бъдат стартирани по над 110 договора. Това е добра предпоставка за навременна подготовка и успешно изпълнение на проектите по програма Фар 2005.

В рамките на срещата бяха представени допълнителни инструменти за подкрепа на България след присъединяването към ЕС – Преходен финансов инструмент в размер на 30,6 млн. евро, който ще бъде насочен основно към институционално изграждане и свързаните с него инвестиции и Инструменти „Шенген” за укрепване на външните граници и Подкрепа за бюджетния баланс на обща стойност 240 млн. евро за периода 2007-2009 г.

Обсъдени бяха и въпроси относно промените, които ще настъпят след присъединяването на България към ЕС и увеличените правомощия и отговорности на българските институциите, след акредитацията им, за прилагането на разширена децентрализация по Програма ФАР, при която ще отпадне ролята на Делегацията на ЕК за извършване на предварителен контрол върху процеса на договаряне.