Над 6,8 млрд. евро ще получи България от еврофондове до 2013 г. и областните управители ще имат важна координираща роля в този процес. Това подчертаха министърът на финансите Пламен Орешарски и министър-председателят Сергей Станишев на работна среща с областните управители във Варна относно ролята на областните администрации при усвояване на средствата от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз след 2007 г. През следващите години средствата ще бъдат важен финансов инструмент за икономическото развитие на страната ни.
Това е втората работна среща по тази тема през последните месеци. В края на юни в Хисаря бяха разгледани целите, приоритетите и мерките на правителството в областта на децентрализацията и функциите на областните управители в процеса на усвояване на средствата от Общността.
Предстоящото присъединяване на България към ЕС и достъпът до еврофондовете предоставят безпрецедентна възможност значителни финансови ресурси да бъдат използвани за ускоряване на процеса на конвергенция, продължаване на реформите и нарастване на инвестициите за модернизиране на българската икономика. В рамките на срещата беше подчертан и единият от акцентите, записан в приетия от правителството проект на Бюджет 2007, а именно - средствата от ЕС ще окажат дългосрочен положителен ефект върху икономическия растеж, ако бъдат инвестирани с висока възвръщаемост в модернизирането на инфраструктурата и повишаване качеството на човешкия капитал. Усвояването на средствата по отделните програми през следващите години ще зависи от проектната готовност и спецификата на разпределението на разходите във времето.
Областните управители и техните екипи имат изключително важна роля за координацията на работата по усвояване на всички фондове на регионално ниво, в това число и на земеделските, и затова съвместното участие на няколко общини в един проект ще бъде гаранция на успешното му реализиране. Тези, които първи ще усетят ползите от членството ни в Общността са жителите на селските райони и земеделските производители, защото те ще получават директни субсидии, стана ясно по време на работната среща.
Министър-председателят Сергей Станишев подчерта, че се обсъжда необходимостта от създаването на оперативни малки звена към областните управители, които ще изпълняват ролята на координатори между различните проекти, за да има максимален ефект за гражданите. „Членството в ЕС е прозорец от възможности и начинът, по който ще се възползваме от тях зависи от всички нас”, каза още премиерът.
През следващата седмица правителството ще разгледа проект на решение за създаването на специализиран фонд ФЛАГ, който ще бъде използван за мостово финансиране на конкретни проекти на общините.
В рамките на срещата министърът на финансите Пламен Орешарски изтъкна, че държавата пряко финансира по-слабите общини в процеса на проектиране. Тази година са осигурени 5 млн. лв. и те се усвояват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, посочи още той. През следващата година също са предвидени средства за пряко финансиране на проекти на общини, които имат по-слаби финансови възможности, добави министър Пламен Орешарски.
Областните управители ще имат не само координираща роля, но и ще могат да участват пряко в реализирането на оперативните програми. Например в ОП „Техническа помощ” в първия й компонент „Укрепване на административния капацитет”, поясни финансовият министър.
На срещата бяха представени и резултатите от социологическо проучване за информираността на гражданите, бизнеса, местната власт, неправителственият сектор и медиите за условията за усвояване на структурните инструменти от ЕС. Изследването е по поръчка на Министерството на финансите.
30% от анкетираните представители на местната власт, 17 на сто от бизнеса и 35% от неправителствения сектор към края на август заявяват категорично, че разполагат с необходимия административен капацитет за подготовката на проекти, с които да кандидатстват за финансиране от ЕС. 69% от местната власт, 62 на сто от НПО и 22% от бизнеса са готови да кандидатстват за средства от Структурните фондове. 51% от НПО, 38 на сто от местната власт и 16% от бизнеса твърдят, че вече имат партньори за реализирането на проекти.
Приоритетите пред страната ни за следващите 7 години са формулирани в Националната стратегическа референтна рамка. Това са: подобряване на базисната инфраструктура, увеличаване качеството на човешкия капитал, насърчаване на предприемачеството, благоприятна бизнес среда, подкрепа за по-балансирано регионално развитие.
Със средства от европейските фондове и националния бюджет ще се финансират 7-те оперативни програми:
• „Транспорт” ще се финансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд. Целта е изграждането на балансирана и устойчива транспортна система чрез модернизиране на транспортната инфраструктура.
• „Околна среда” ще се подпомага от ЕФРР и Кохезионния фонд. Основната задача е подобряване, запазване и възстановяване на природната среда и биоразнообразието, както и развитие на екологичната инфраструктура.
• “Развитие на човешките ресурси” - чрез нея ще се координира ефективното усвояване на финансовите средства от Европейския социален фонд в рамките до 2013 г. Целта е повишаване качеството на живот чрез подпомагане на заетостта, достъпа до висококачествено образование, обучаване през целия живот и социално включване.
• “Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” е за развитие на динамична икономика, подобряване на конкурентноспособността на българските предприятия на европейския и световния пазар. Предвижда се подкрепа за развитието на производителността и ефективността на малки и средни предприятия, подпомагане развитието на иновациите и новите технологии, подобряване на бизнес средата.
• „Административен капацитет” ще подпомага изграждането на ефективна и модерна администрация, която отговаря на очакванията на гражданите, бизнеса и ЕС за по-добро обслужване и висока професионална етика. Изграждането на административен капацитет е нов приоритет на Европейския социален фонд (ЕСФ) до 2013 г. ЕСФ ще подкрепя инвестициите в човешкия капитал в държавната администрация на централно, регионално и местно ниво.
• „Регионално развитие” включва всички основни елементи на регионалното развитие, които се изпълняват със средства от Структурните фондове на ЕС. Политиката за регионално развитие се фокусира върху регионите, тяхното устойчиво развитие и минимализиране на регионалните неравенства. Някои от политиките в рамките на тази Оперативна програма ще бъдат изпълнени в партньорство и координация с други секторни политики, докато други са обект само на регионалната политика. Във всички случаи предстоящите дейности винаги са свързани със задължителното участие на регионалните и местни власти.
• „Техническа помощ” има за цел осигуряване на необходимата логистична и материална подкрепа на Централното координационно звено, Сертифициращия орган и Одитния орган, чиито функции се изпълняват от дирекции в Министерството на финансите, както и повишаване качеството на финансовия контрол и одитните системи по отношение на европейските средства.
Форумът в комплекс “Слънчев ден”, Варна, е част от информационната кампания на Министерството на финансите за създаване и развитие на национален капацитет за ефективно и ефикасно усвояване на средствата от Общността и запознаване с европейските стандарти и изисквания.