Министърът На Финансите Пламен Орешарски И Президентът На Еиб Филип Мейстад Подписаха Меморандум За Разбирателство

Министърът На Финансите Пламен Орешарски И Президентът На Еиб Филип Мейстад Подписаха Меморандум За Разбирателство

Днес в Министерство на финансите беше подписан Меморандум за разбирателство за развитие и финансиране на инфраструктура между Правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка. Подписването на документа е в рамките на План за инвестиции в транспортна и базисна инфраструктура на българското правителство (2007-2013 г.). От българска страна документът подписа министърът на финансите Пламен Орешарски, а от страна на ЕИБ – президентът на Банката Филип Мейстад.

На церемонията по подписването присъстваха министърът на транспорта Петър Мутафчиев, министърът на земеделието и горите Нихат Кабил и министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.

Министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че с подписването на Меморандума не само се очертават хоризонтите на взаимно сътрудничество между България и ЕИБ, но и страната ни вече се третира като пълноправен член на ЕС.

Меморандумът очертава взаимоотношенията между правителството на Република България и Европейска инвестиционна банка, като „домашна” банка на Европейския Съюз в периода 2007-2013 г. във връзка с осигуряване на съ-финансиране на програми и проекти, които ще се изпълняват със средствата по Кохезионния и Структурните фондове на ЕС и по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, както и с оказване на помощ за успешното развитие на публично-частното партньорство (ПЧП), като важен механизъм за изпълнение на инвестиционни проекти, свързани със значителните инфраструктурни потребности на страната.

На база на документа се поемат ангажименти за създаване на кредитни линии за съ-финансиране на Кохезионния и Структурните фондове на ЕС за съответните „Секторни оперативни програми” (СОП), и на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони за подобряване на инфраструктурата и околната среда в селските райони на страната ни. ЕИБ заявява своята готовност да обмисли участието си в готови ПЧП проекти, както и да подпомогне българското правителство при разработването на бъдещи ПЧП проекти.

Финансовият министър допълни, че се предвижда специален инструмент от ЕИБ, който позволява предварително финансиране на допустимите разходи за изпълнение на даден проект преди получаване на помощите от ЕС, с цел да се подкрепи по-бързото изпълнение на проектите и усвояване на средствата от ЕС (bridge financing).

Предоставянето на заеми по този Меморандум ще се осъществява след положителна оценка на даден проект или програма от страна на Банката от техническа, екологична, икономическа и финансова гледна точка. Ще се изисква и положителното становище на Правителството на Република България.

В Меморандума е посочено, че проектите трябва да отговарят на критериите, прилагани от Банката за нейните операции със собствени ресурси, като ще се изисква достатъчна гаранция или качество на кредита до приложимата степен в съответствие с политиката на Банката за кредитен риск. Договорите за финансиране ще съдържат, съобразно условията на ЕИБ, опциите на кредитополучателя за лихви-методи, валутни падежи, гратисни периоди, погасителни планове и т.н.

Документът предвижда финансирането от ЕИБ да бъде в размер от 500 до 700 млн. евро годишно за периода 2007-2013 г. за финансиране и принос при финансиране на проекти, представляващи част от СОП и други приоритетни национални инвестиции.

Президентът на ЕИБ Филип Мейстад изрази задоволството си от подписания документ. Той посочи, че присъединяването на България към ЕС отваря нови възможности за сътрудничество с ЕИБ, като приоритетът ще бъде прилагането на мерки по отношение на усвояване на средствата от ЕС.

Информация за ЕИБ и взаимоотношенията на страната ни с Банката може да прочете на Интернет-страницата на Министерство на финансите, секция „Нормативни документи” - „Споразумения” – „Други”.

Водещи новини

Времето