Министър Пламен Орешарски Се Срещна С Представители На Световната Банка В Сингапур

Министър Пламен Орешарски Се Срещна С Представители На Световната Банка В Сингапур

В рамките на първите два работни дни от Годишните срещи на Бордовете на гуверньорите на Групата на Световната банка и Международния валутен фонд в Сингапур, приключиха официалните срещи на българската делегация с представителите на Банката. Делегацията е ръководена от министъра на финансите Пламен Орешарски, който е гуверньор за България в Световната банка.

Вицепрезидентът на СБ за Европа и Централна Азия г-н Шигео Катцу изрази задоволството си от изключително доброто сътрудничество с българското правителство през последната година. Той отчете удовлетворителното изпълнение по всички действащи проекти и увери, че Банката ще продължи тясното сътрудничество със страната ни в приоритетните области и най-вече в социалната интеграция и гъвкавостта на пазара на труда, здравеопазването и образованието. В допълнение Шигео Катцу обясни, че СБ има индивидуален подход на работа с всяка страна-членка на ЕС, съобразен с нейните нужди и приоритети. На срещата присъстваха зам.-министърът на финансите Димитър Ивановски и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

По – късно министър Орешарски се срещна и с г-н Греъм Уилър – новия управляващ директор в Групата на СБ, който зае мястото на г-н Женгман Жанг. Г-н Уилър поема новата отговорност за управлението (след вътрешното преструктуриране на отговорностите в рамките на групата на СБ, извършено през лятото от президента Пол Улфовиц) освен за региона, където попада и България, но и за регионалните структури, отговарящи за Южна Азия, Латинска Америка и Карибите. Той поема и функционалните подразделения на СБ „Намаляване на бедността и икономическото управление”, „Финансов сектор” и „Развитие на частния сектор”.

На срещата беше обсъдено текущото състояние на портфейла на Световната банка в България. Министър Орешарски представи реформите в сферата на пазара на труда и продължаване на процеса на модернизиране в публичния сектор. Пламен Орешарски отбеляза, че активният заемен портфейл в страната към момента се състои от 6 операции на стойност 211.77 млн.евро, като договореният и неусвоен кредитен ресурс възлиза на около 78.57 млн.евро.

Проектите в процес на изпълнение са насочени към социалната сфера (здравеопазване и социални инвестиции), инвестициите (рехабилитация на топлофикационния сектор) и изграждането на администрация (национална агенция за приходите, кадастър и имотна регистрация).

По време на разговорите г-н Уилър прояви интерес към нуждите на страната ни в средносрочен план, както и към областите, идентифицирани от българската страна като подходящи за реформа с подкрепата на Банката. Г-н Уилър и министрите Пламен Орешарски и Румен Овчаров разгледаха и трите ключови приоритета от Новата Стратегия на СБ за партньорство на Банката със страната ни през периода 2007-2009 година - производителност и заетост, фискална устойчивост и усвояване на средствата от фондовете на ЕС, както и социално включване.

Съдействието по линия на Банката ще се основава на индикативна кредитна програма от 2-3 операции годишно на стойност около 300 млн.щ.д. (или около 900 млн.щ.д. за тригодишния период) под формата на серия от заеми за развитие на политиката в човешкия сектор – DPL и програмни инвестиционни заеми, насочени към приоритетни области. Това са улесняване на търговията и транспорта, пътна и общинска инфраструктура, социално включване и регионално развитие. Конкретното финансиране ще бъде определяно в процеса на консултации между Банката и българското правителство. Кредитната програма ще се допълва чрез програма от съпътстващи аналитично-консултантски дейности

Обсъдени бяха и бъдещите взаимоотношения на СБ и България след присъединяването ни към ЕС.

Българската делегация проведе среща и с представители на Международната финансова корпорация (МФК) към Групата на Световната банка. На нея беше направен преглед на проектите, по които работи корпорацията до момента, както и бъдещите им цели за улесняване и подпомагане на интеграцията на България в ЕС, посредством подобряване на конкурентноспособността на страната чрез подкрепа на местните компании и привличане на инвеститори. В контекста на предстоящите ангажименти на корпорацията у нас г-н Едуард Насим - вицепрезидент за Африка, Европа и Средния изток и Шабаз Мавадат - директор за Южна Европа и Централна Азия направиха конкретно предложение за изготвяне на детайлна схема за приватизацията на „Топлофикация” София АД. Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров подчерта важността на този проект в навечерието на приватизацията на дружеството и покани представителите на корпорацията за конкретни разговори в София.

Българската делегация се срещна и с г-н Ян Вилем ван дер Каай, изпълнителен директор в Групата на Световната банка за България и с г-н Херман Вийфелс, новия изпълнителен директор за Холандската консултативна група в СБ. По време на срещата министър Пламен Орешарски изрази благодарността си от конструктивното взаимодействие между изпълнителния директор и гуверньора, и подчерта важността на осигурената приемственост между изпълнителните директори във важен за страната ни момент, в който се одобряваше новата Стратегия за партньорство през следващия 3-годишен период.

Министърът на финансите Пламен Орешарски изрази желание българската страна да продължи да бъде информирана за обсъжданията в Борда на изпълнителните директори по линия на реформите в рамките на Групата на СБ и взаимодействието й с МВФ, за позициите и политиката на Банката по отношение на страните със средни доходи и страните членки на ЕС, за участието на СБ в глобалните инициативи, свързани с политиката за развитие, както и по конкретни въпроси и обсъждания, свързани с финансовите въпроси - условия, политики и продукти, които СБ предлага на своите клиенти.

В рамките на Годишните срещи министър Пламен Орешарски апелира за взаимна информираност във връзка с развитията по програмата HIPC и инициативите за опрощаване на дълговете на трети страни, в това число и на Ирак.

Министърът на финансите Пламен Орешарски се срещна и с иракския министър на финансите Бакер Ал-Зубайди, на която двамата министри уточниха, че продължава работата на експертно ниво по уточняването на размера на иракския дълг.