На Интернет страницата на Министерство на финансите е публикуван Доклад по изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2005 г.
През последните години в България се наблюдава ясно изразена тенденция на устойчив икономически растеж и свидетелство за това е отчетеният реален ръст на БВП за последните четири години. Той се запазва в границите 4.5 – 5.7%, като за 2005 г. е постигнат ръст от 5.5%. Реализираните икономически резултати и активната политика по управление на външния дълг доведоха до многократно повишаване на кредитния рейтинг на страната за периода 2002 - 2005 г., което е предпоставка за постигане на по-ниска цена на финансиране от външните пазари. През 2005 г. се отчита и значително намаление на държавния дълг спрямо 2004 г. - 2 172.5 млн. лв., което основно се дължи на извършените през годината операции по предсрочно погасяване на дълг, редовните погашения на главници и промяна в номиналната стойност на задълженията в следствие на валутно-курсови разлики.
С Бюджет 2005 бе продължена реформата в данъчната сфера, насочена към постигането на опростеност и устойчивост на данъчната система, стимулиране на бизнеса и частната инициатива. Бяха последователно намалени основните преки данъци, а данъчната тежест беше трансформирана от преките към косвените данъци.
През 2005 г. по консолидираната фискална програма са постъпили приходи, представляващи 42.9% от БВП спрямо 41.4% за 2004 г. Общият размер на приходите за годината е 18 012.2 млн. лв., като спрямо 2004 г. се отчита ръст от 13.6%. Това се дължи най-вече на нарасналите данъчни постъпления, които през 2005 г. са с 13.3% по-високи от тези за предходната година. През 2005 г. е реализирано значително преизпълнение на бюджетните приходи спрямо предварителните разчети по ЗДБРБ за 2005 г., главно в резултат на високите нива на вноса в страната и рязкото увеличаване цените на петрола, както и на повишаване събираемостта на държавните вземания, дължащо се на подобряване работата на митническата и данъчната администрация. През изминалата година са постъпили и значими по размер еднократни приходи от продажби на държавно и общинско имущество и от държавни такси.
Разходите по консолидирания бюджет за 2005 г. представляват 39.8% от БВП и като относителен дял в БВП са почти на равнището от 2004 г. (39.7%). Общият размер на извършените разходи е 16 678.5 млн. лв. Лихвените плащания възлизат на 685.6 млн. лв., или 1.6% от БВП срещу 1.8% за 2004 г., а нелихвените разходи – на 15 992.9 млн. лв. или 38.1% от БВП. Разгледани по функционален признак, с най-голяма тежест в разходите по консолидирания бюджет са разходите за функция "Социално осигуряване, подпомагане и грижи", които представляват 13.4% от БВП. Следват разходите за функция "Отбрана и сигурност" - 5.0% от БВП; функция "Здравеопазване" - 4.8% от БВП; функция "Образование" - 4.3% от БВП и т.н. В хода на бюджетното изпълнение беше осигурен и необходимият значителен по размер ресурс за преодоляване на възникналата бедствена ситуация в страната след наводненията през пролетта и лятото, както и за други приоритетни и неотложни разходи - за погасяване на по-голямата част от натрупаните задължения на болниците, за отбрана и сигурност, образование и др. Той беше осигурен чрез вътрешно преструктуриране на разходите, без това да доведе до влошаване на бюджетния баланс.
Към 31.12.2005 г. се отчита значим бюджетен излишък на касова основа по консолидирания бюджет - 1 333.7 млн. лв. Основните фактори за неговото формиране са значителното преизпълнение на бюджетните приходи и стегнатата политика по отношение на разходите.
Фискалният резерв към 31.12.2005 г. по текущи валутни курсове е нараснал до 4 511.6 млн. лв. и е гаранция за стабилност на икономиката и защита срещу възникване на евентуални рискове за изпълнението на бюджета за текущата година.
Отчетените резултати за изпълнението на консолидирания държавен бюджет за 2005 г. потвърждават извода, че на практика е постигната една от основните цели на фискалната политика - поддържане на фискална устойчивост и подкрепа на макроикономическата стабилност, като основа за устойчиво икономическо развитие и за осъществяване на ключовите политики на правителството.
Пълният текст на Отчета за изпълнението на държавния бюджет за 2005 г. можете да намерите на Интернет страницата на Министерство на финансите в категория „Бюджет” / „Доклади и анализи” / „Доклади и отчети 1997-2005 г.”.