На интернет страницата на Министерство на финансите е публикуванa Тригодишната бюджетна прогноза за периода 2007-2009 г. Информацията се намира в категория „Бюджет”/„Доклади и анализи”/ „Нормативни документи”.
Равнището и структурата на фискалните параметри в бюджетната прогноза за 2007-2009 г. подкрепят приоритетите представени в Управленската програма на правителството, чиято визия е България да стане страна с високо качество на живот, основано на устойчиво социално-икономическо развитие. Основното предизвикателство пред бюджетната политика в средносрочен план е реализирането на националните приоритети при поддържане на устойчива фискална позиция и запазване на макроикономическата стабилност в условията на ефективно членство в ЕС.
За 2007 г. е прогнозиран бюджетен излишък от 382.8 млн.лв. или 0.8% от прогнозния БВП. Равнището на бюджетния излишък през следващите две години ще възлезе съответно на 384.4 млн.лв. (0.7% от БВП) и 347.3 млн.лв. (0.6% от БВП). Планирането на бюджетни излишъци за периода на бюджетната прогноза е съобразено с рекордно високия дефицит по текущата сметка на платежния баланс и съдейства за редуциране нивото на държавния дълг и повишаване на финансовата дисциплина и стабилността на публичните финанси.
Планираните приходи за периода 2007-2009 г. са в съответствие с цялостната данъчна стратегия на правителството, макрорамката, очакваните промени в данъчните закони, свързани с бъдещото членство на България в ЕС, както и с тенденциите на постъпленията в бюджета през последните години. През 2007 г. консолидираните приходи се предвижда да достигнат 21 151.0 млн.лв. или 41.4% от БВП. През следващите две бюджетни години очакваните постъпления ще бъдат съответно 23 005.7 млн.лв. (41.4% от БВП) и 25 038.0 млн.лв. (41.3% от БВП). Основна цел на данъчната политика продължава да бъде постигането на устойчив икономически растеж и стабилност на икономиката, реализиране на мерки, стимулиращи инвестиционния процес и намаляване на данъчната тежест.
През 2007 г. консолидираните разходи (включително и вноската на България в ЕС) се планират в размер на 20 768.2 млн.лв., което представлява 40.7% от БВП. През 2008 г. и 2009 г. разходите ще бъдат съответно 22 621.3 млн.лв. (40.7% от БВП) и 24 690.8 млн.лв. (40.8% от БВП). Основна цел на политиката на разходите за периода 2007-2009 г. е подобряване системите за стратегическо планиране и контрол на публичните разходи, тяхното идентифициране и обвързване с конкретни програми и резултати с оглед подобряване ефективността на разходите, както и тяхното ефикасно управление и разпределение.
Насоките на бюджетната реформа за периода 2007-2009 г. са свързани с постигането на ефективно действаща средносрочна рамка на разходите и утвърждаването на програмното бюджетиране във всички фази на бюджетния процес – планиране, изготвяне, приемане, изпълнение, отчитане и контрол, както и напредък на процесите, свързани с финансовата децентрализация.
Тригодишната бюджетна прогноза отчита финансовите потоци по Структурните и Кохезионния фонд на ЕС и средствата по Общата селскостопанска политика. Основното предизвикателство, което стои пред Правителството през разглеждания тригодишен период е да се осигури максимално усвояване на европейските фондове, както и тяхното оптимално насочване така, че да се постигне дългосрочен положителен ефект за производителността и икономическия растеж и доближаване до стандартите на живот в ЕС. Съгласно Националната стратегическа референтна рамка, основните тематични области към които ще бъдат насочени интервенциите на европейските фондове са: предприятия и бизнес среда, транспорт, околна среда, човешки ресурси, регионално развитие, държавна администрация, земеделие и развитие на селските райони, рибарство и аквакултури.