Министърът на финансите Пламен Орешарски участва днес във форум на тема: „Финансирането на науката и възможностите за използване на структурните фондове на Европейския съюз”. Дискусията беше организирана от Съюза на учените в България, Българската академия на науките, Съвета на ректорите, Софийски университет „Св. Кл. Охридски” и Министерство на образованието и науката.
Във форума участие взеха експерти от министерствата на финансите, труда и социалната политика, икономиката и енергетиката, представители на парламентарната комисия по образованието и науката и на академичната общност.
По време на дискусията министър Пламен Орешарски направи презентация, с която запозна присъстващите със Структурните инструменти на ЕС, Финансовата перспектива на Общността за периода 2007-2013 г., Стратегическите програмни документи на страната, Националната стратегическа референтна рамка на България (НСРР) и Оперативните програми (ОП) към нея.
Министърът на финансите изтъкна, че визията, която е заложена в НСРР на страната за периода 2007-2013 г. е България да бъде страна с по-високо качество на живот, основано на устойчиво социално-икономическо развитие в процеса на цялостно интегриране в ЕС. В тази връзка Пламен Орешарски очерта и стратегическите цели, които си поставя страната ни, а именно:
- Достигане и поддържане на висок икономически растеж чрез динамична икономика на знанието в съответствие с принципите на устойчивото развитие.
- Повишаване на потенциала на човешкия капитал и достигане на равнища на заетостта, доходите и социалната интеграция, осигуряващи високо качество на живот.
Пламен Орешарски постави акцент и върху приоритетите на три от шестте ОП - „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика”, „Развитие на човешките ресурси” и „Административен капацитет”, по които направления страната ни ще усвоява средствата от Структурните фондове на ЕС за периода 2007-2013 г. По отношение на ОП „Развитие на човешките ресурси” финансовият министър подчерта, че в нея са заложени мерки за подобряване на качеството на образованието и обучението, както и за подобряване на условията за достъп до образование в страната.
В рамките на форума г-жа Боряна Пенчева, директор на дирекция „Управление на средствата от ЕС” в Министерство на финансите, представи възможните механизми за участие на България в програми за наука и иновации на Европейския съюз.
Председателят на Съюза на учените в България проф. Дамян Дамянов благодари на министър Орешарски за участието във форума и изрази увереност, че диалогът между академичната общност и институциите у нас ще бъде изключително ползотворен за развитието на науката и образованието в България. Той подчерта, че основните цели на тези дискусии са да бъдат създадени условия за максимално добро свеждане на информацията за Структурните фондове и ОП до научните среди, насочване на вниманието на учените и участието им в ОП, както и подготовка на академичната среда у нас в изготвянето на проекти по приоритетите в оперативните програми.
Професор Дамянов очерта и направленията в ОП, които допускат участие на учени и университетски преподаватели в тях под формата на консултантски и информационни услуги за предприятията, създаване на бизнес-инкубатори и технологични центрове, въвеждане на иновативни продукти и др.
По време на дискусията министърът на финансите Пламен Орешарски разясни защо Оперативните програми са само шест. Той подчерта, че изготвянето на няколко големи програми позволява средствата в тях да могат да се пренасочват между различните направления в дадена ОП. „Повече на брой Оперативни програми биха довели до по-ниска усвояемост и биха представлявали административна пречка”, уточни министър Орешарски.
В отговор на въпрос по отношение на финансирането на науката у нас, финансовият министър посочи, че в следващите няколко години средствата, които се отделят за наука ще достигнат 1% от БВП на страната.