На 8 и 9 юни 2006 г. в гр. Велико Търново се проведе 11-ия Мониторингов Комитет по програма ИСПА. В събитието, организирано от Министерство на финансите, участваха високопоставени представители на Европейската Комисия, Делегацията на Европейската Комисия в България, Международни финансови институции (Европейска инвестиционна банка, Европейска банка за възстановяване и развитие, Световна банка), Министерство на финансите, водещите министерства, социално-икономически партньори и неправителствени организации.
По време на Комитета беше докладван напредък по всички ИСПА проекти и беше очертана ключовата роля на крайните бенефициенти в процеса на изпълнение.
Заседанието беше председателствано от г-жа Боряна Пенчева, директор на дирекция “Управление на средствата от ЕС” в Министерство на финансите. В своето изказване тя подчерта наличието на политическата воля за успешна подготовка на България за членство в ЕС от 1 януари 2007 г. Боряна Пенчева обърна и специално внимание на политиката на правителството и свършеното до момента по отношение изграждането на административни структури и капацитет за управление на средствата от Структурните фондове на ЕС.
При представянето на доклада по изпълнението на програма ИСПА беше поставен акцент върху постигнатия баланс 50%:50% между секторите “транспорт” и “околна среда”. По програмата са одобрени 36 проекта с общ бюджет 1.502 млрд. евро, от които 856 млн. евро безвъзмездна помощ по ИСПА. „С одобрените през април 2006 г. нови Финансови меморандуми е изпълнена на 100% квотата за България за периода 2000-2006 г.”, подчерта Боряна Пенчева.
Ерик Унтервурзахер, ръководител отдел Н4 – програма ИСПА към дирекция “Регионална политика” на Европейската комисия, поздрави българските институции за постигнатия успех при изпълнението на програмата. В рамките на заседанието той обърна внимание на областите финансово управление и контрол, административен капацитет и обществени поръчки. Г-н Унтервурзахер отбеляза пред участниците възможността да се използва техническа помощ за подготовка на нови проекти и повишаване на административния капацитет. Като положителен сигнал за настоящото и бъдещо партньорство с Международните финансови институции беше определено тяхното активно включване в изпълнението на проектите през отчетния период.