Българското Правителство Удължи Споразумението Си С Мвф

Българското Правителство Удължи Споразумението Си С Мвф

Българското правителство договори с мисията на Международния валутен фонд удължаване с шест месеца на предпазното споразумение, изтичащо през месец септември. Това съобщи днес, в Министерски съвет, министърът на финансите Пламен Орешарски по време на заключителната пресконференция по третия преглед на споразумението с фонда. В събитието участие взеха още постоянният представител на МВФ в България Джеймс Роуф и управителят на БНБ Иван Искров.

Министър Орешарски уточни, че първите три месеца от периода на удължаване ще бъдат ефективни т.е. продължаване на процеса на мониторинг от страна на фонда по програмата до края на годината. Той допълни, че последните три са до приключване на споразумението, като обхващат предимно технически аспекти, включително и доклада по програмата пред Борда на директорите на фонда. „Решението на правителството е съгласувано с Европейската комисия. Това беше тема на разговор с еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуня, който беше на посещение в страната. С него обсъдихме икономическата политика на правителството до периода на присъединяване на страната в ЕС”, заяви още Пламен Орешарски.

Финансовият министър подчерта, че третият преглед по предпазното споразумение е приключил успешно. „По отношение на ключовите параметри във фискалната политика няма изоставяне, а напротив – резултатите за първото тримесечие на годината са според прогнозите, като при отделни параметри дори има преизпълнение”, поясни министър Орешарски. Той допълни, че по отношение на структурните мерки има нови срокове договорени с МВФ, като правителството ще продължи да работи, с цел постигане на заложените срокове.

Постоянният представител на фонда у нас Джеймс Роуф представи резултатите от дискусиите по чл. ІV от Учредителния договор на МВФ, които се провеждат редовно с всяка страна-членка във фонда. „Основното заключение на мисията на МВФ е, че макроикономическите резултати на страната са добри, като прогнозираме икономически растеж за 2006 г. от около 5,5%”, посочи Роуф. Той заяви още, че Фондът очаква размера на инфлацията до края на годината да бъде 6,2%, а на дефицита по текущата сметка – до 12,6% от БВП.

Постоянният представител на Фонда допълни, че дискусиите с България по чл. ІV ще продължат и след приключване на програмата на МВФ в България.

Джеймс Роуф препоръча на българското правителство да запази в средносрочен план съчетаването на предпазлива макроикономическа политика със засилване и резултатност на структурните реформи в страната. По отношение на структурните мерки той заяви, че са договорени редица действия за подобряване на бизнесклимата в страната, образователния и здравния сектор. Роуф поясни, че всичко това ще спомогне за по-голяма гъвкавост на българската икономика и нормалното й функциониране в ЕС.

Представителят на фонда у нас подчерта и позицията на МВФ по отношение на програмата за тази година, а именно – реализиране от страна на българското правителството на бюджетен излишък от 3% от БВП.

В отговор на журналистически въпрос относно макрорамката за 2007 г., министър Пламен Орешарски посочи, че бюджетен дефицит за следващата година няма да има. От своя страна Джеймс Роуф заяви, че препоръка на МВФ за фискален излишък за 2007 г. ще бъде направена през октомври-ноември тази година. В тази връзка той посочи, че е било обсъдено с българското правителство леко разхлабване на фискалната политика през 2007 г.

Управителят на БНБ Иван Искров също подкрепи удължаване на споразумението до края на годината с фонда. Гуверньорът на банката подчерта, че до края на 2006 г. рестрикциите към търговските банки постепенно ще намаляват, като целта е пълно премахване на административните ограничения или т.нар. кредитни тавани, основно по препоръка на МВФ.