Бизнесът Оценява Данъчната Система В Страната Като Положителна

Бизнесът Оценява Данъчната Система В Страната Като Положителна

Днес, 17 април 2006 г., министърът на финансите Пламен Орешарски взе участие в дискусионен форум на тема: „Бъдещето на подоходните данъци в България”. В кръглата маса участие взеха представители на Министерство на финансите, Национална агенция за приходите, икономически организации, представители на бизнеса и медии.

Подобна дискусия се провежда за пръв път на толкова ранен етап от подготовката на два чисто нови подоходни данъка, а именно – ЗОДФЛ и ЗКПО.

Министър Орешарски запозна участниците с резултати от проведена анкета относно нагласите на бизнеса и гражданите по отношения на данъчното законодателство у нас. Той заяви, че по-голямата част от представителите на бизнеса оценяват данъчната система в страната като по-скоро положителна. В изказването си финансовият министър подчерта, че желанията на бизнеса за промени в данъчното законодателство се свеждат преди всичко до опростяване и еднозначно тълкуване на законовите разпоредби.

„Амбицията ни е законопроектите да бъдат максимално ясни, опростени, лесни за четене, възприемане и прилагане”, заяви Пламен Орешарски. Той допълни, че подобен подход ще даде възможност за по-голяма стабилност на данъчното законодателство, без да е необходимо то непрекъснато да се променя, за да догонва динамичните промени в счетоводното законодателство и стандарти.

Пълният текст от изказването на министъра на финансите Пламен Орешарски може да прочетете на Интернет-страницата на Министерство на финансите, секция „Изказвания”.

По време на форума изказвания направиха и представители на Института за пазарна икономика. Те представиха на участниците как би изглеждала най-добрата данъчна система от икономическа гледна точка, както и връзката между плащането на данъци и справедливост за всички.

Центърът за либерални стратегии запозна дискутиращите с политикономията на данъците, а Българската международна стопанска асоциация (БИБА) - с идеите за България в областта на прякото данъчно облагане, въз основа на практиките от ЕС.

В края на форума Георги Саракостов, представител на БИБА, обобщи основните изводи от дискусията, една част от които съвпадат с философията на Министерство на финансите по отношение на подоходните закони:

- счетоводния резултат да се коригира за данъчни цели и това да бъде добре обосновано;

- да се преразгледа механизмът за облагане на доходите при източника;

- да има по-прости счетоводни правила за малкия и средния бизнес;

- всички разходи, които допринасят за облагаемите приходи да бъдат признати.

По време на кръглата маса бе направено и предложение от представители на данъчните адвокати, а именно – законовите и подзаконовите нормативни актове да бъдат ясно и точно формулирани, за да се минимализира възможността от широко тълкуване на данъчното законодателство.

В заключение министърът на финансите Пламен Орешарски заяви, че косвените данъци вече носят основаната част от бюджетните приходи, докато делът на подоходния данък печалба (ЗКПО) е едва 4-5% от тези приходи. От тази гледна точка на фиска той не е определящ, като въпросът, според финансовия министър, е колко по-малко да пречат преките данъци на физическите и юридическите лица.

Водещи новини

Времето