Днес, 07 април 2006 г., във Виена, министърът на финансите Пламен Орешарски взе участие в неформалната среща на Съвета на икономическите и финансовите министри на страните членки на ЕС – ЕКОФИН.
Данъчното облагане в държавите-членки на Европейския съюз, беше една от основните теми, които обсъдиха финансовите министри от ЕКОФИН. Това е опит да се уеднакви данъчната позиция във всички страни членки на ЕС. Дебатът по темата продължава близо две години, но процесът е бавен, тъй като има основни различия в позициите на държавите-членки на Съюза.
Все още не са разглеждани конкретни механизми при обхвата на общата консолидирана данъчна основа, както и формите, съгласно които тя ще се разпределя между страните от ЕС. Препоръката на ЕК е до 2008 г. да бъде изготвено предложение за механизъм на работа. Позицията на България по този въпрос е режимът на корпоративното облагане да остане по-либерален, като данъчната основа продължи да бъде по-ниска от средната за Европа. От тази гледна точка, засега страната ни ще се въздържи от подкрепата на единната консолидирана данъчна основа. „България все още има нужда да продължи с провеждането на по-агресивна данъчна политика, която да стимулира динамичните икономически процеси у нас”, изтъкна министърът на финансите Пламен Орешарски в рамките на днешното заседание.
Друга тема на сесията на неформалното заседание на ЕКОФИН беше данъчното третиране на малките и средни предприятия (МСП) в страните-членки от Еврозоната. Предложението е държавите-членки да дадат правото на МСП да изчисляват облагаемата си печалба съгласно данъчните правила на страната-членка, за която компанията е местно лице. Това ще даде възможност за по-голяма гъвкавост при работата на тези дружества, както и ще доведе до разрешаването на един от следващите въпроси, който предстои да бъде обсъден в рамките на ЕКОФИН, а именно – проблемът с глобализацията и мерките, необходими да се повиши конкурентноспособността на Европа.
Предстои да бъдат обсъдени стабилността на финансовия пазар в Европа, настоящото икономическо положение, както и бюджетните изменения в Еврозоната.