Днес министърът на финансите Пламен Орешарски и председателят на УС на НСОРБ Красимир Мирев подписаха Тригодишна програма за ефективно сътрудничество между министерството и сдружението на общините.
Основните направления на взаимодействие, за които се споразумяха двете страни, са следните:
І. Продължаване процеса на децентрализация в управлението и финансирането на предоставяните публични услуги на населението чрез:
1. Сътрудничество за ускоряване процеса на финансовата децентрализация в съответствие със Стратегията на МС за децентрализация и Програмата за нейното изпълнение;
2. Обединяване на усилията за изграждане на съвременна система от местни данъци чрез предоставяне право на общините да определят размера на местните данъци и вида на местните такси, и преструктуриране на данъчната система с оглед данъчната поносимост;
3. Съдействие за повишаване на инвестиционния капацитет на общините и търсене на решения за консолидиране на ресурсите за изграждане на общинската инфраструктура;
4. Създаване на условия за повишаване на гражданското участие и контрол върху изразходването на публични ресурси;
5. Продължаване на усилията за постигане на баланс между законово възложените отговорности на общините и ресурсите за тяхното осъществяване;
6. Взаимодействие при провежданата реформа в приходната администрация на общинско и републиканско ниво;
7. Сътрудничество при осъществяване на реформата в държавния вътрешен финансов контрол;
8. Разработване и прилагане на финансови инструменти за осигуряване съ-финансиране на общински проекти по Структурните и Кохезионния фондове;
9. Сътрудничество при:
подобряване и прилагане на стандарти за делегираните от държавата дейности
поетапно изготвяне на стандарти за местни дейности
10. Повишаване ефективността и прозрачността на механизма за предоставяне на средства от централния бюджет на общините;
11. Съгласуване на проекти на нормативни актове, свързани с местното самоуправление, както и разширяване практиката за участие на представители на НСОРБ и общините в процеса на изготвянето им;
12. Организиране на съвместни обучения с цел повишаване знанията и уменията на общинските служители;
13. Провеждане на съвместни медийни прояви между МФ и НСОРБ по актуални въпроси на финансовата децентрализация и общинските бюджети;
14. Разширяване на системата за мониторинг на финансовата децентрализация с показатели за ефективността на общинската администрация и предоставяните публични услуги от общините.
ІІ. Подобряване на диалога и взаимодействието между МФ и НСОРБ по бюджетната процедура чрез:
1. Прилагане на процедурните Правила за провеждане на консултациите между министъра на финансите и НСОРБ, съгласно чл. 37 от Закона за общинските бюджети;
2. Провеждане на периодични срещи между министъра на финансите и УС на НСОРБ, както и на срещи на експертно ниво;
3. Активизиране дейността на контактната работна група с представители на МФ и НСОРБ;
ІІІ. Подобряване на обмена на информация между МФ, НСОРБ и общините в сферата на съставянето, изпълнението, приключването и отчитането на общинските бюджети и взаимоотношенията им с централния бюджет на правителството.
ІV. Продължаване на реформата в централната и общинските приходни администрации:
1. Сътрудничество между НАП и НСОРБ в областта информационните технологии;
2. Оказване на методическа помощ от страна на Националната агенция за приходите по прилагането на законодателството, свързано с администрирането на местните данъци и такси;
3. Възможност за споразумяване, във връзка с делегиране на правомощия от НАП на общините за извършване на услуги при определени условия.
Министерство на финансите и НСОРБ ежегодно ще извършват преглед и оценка на резултатите от реализирането на Програмата и на тази основа ще приемат задачи и мерки за изпълнение.
Двете страни се споразумяха и за реда за разпределение на средствата за съфинансиране на конкретни проекти на общините, който е определен в Постановление №14 на МС от 31.01.2006 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2006 г.
Предвидените в централния бюджет средства са в размер на 8,0 млн. лв. и се предоставят за съфинансиране от общините на одобрени проекти по програмите Социалноинвестиционен фонд (СИФ), Проект „Красива България”, ФАР и други програми за реализация на инфраструктурни проекти.
Необходимо е общините, които ще участват в разпределението на средствата, да разполагат с относителен дял на постъпленията от собствени приходи към 31.12.2005 г. не повече от 25 на сто спрямо общите приходи по бюджета на общината към същата дата. Към собствените приходи се изключват приходите с еднократен характер – от продажбата на имущество, помощи и дарения и постъпления от такса битови отпадъци, които имат целеви характер.
Следващо условие за кандидатстване с проекти е общините да са подписали през 2006 г. и споразумение за финансиране със СИФ, меморандум за разбирателство по „Красива България” и/или договори за реализация на одобрени проекти по други програми.
Лимитът на помощта за съфинансиране на проекти за отделна община е определен в размер на до 70,0 хил. лв. – за общини с относителен дял на собствени приходи до 10,00 на сто и до 50,0 хил. лв. – за общини с относителен дял на приходите от 10,01 на сто до 25,00 на сто.
В разпределението на средствата не могат да участват общини, които имат сключени договори за оказване на финансова помощ на неправителствени организации или сдружения с нестопанска цел, подписали споразумения, меморандуми или договори за финансиране на проекти.
Общините, които отговорят на условията за кандидатстване, получават средства от централния бюджет за съфинансиране в рамките на определения лимит до изчерпване на средствата. Общините изпращат искане в Министерство на финансите за предоставяне на средства в рамките на общинския принос по проекта.
Министерство на финансите одобрява предоставянето на средства от централния бюджет за съфинансиране на общините, като с размера на отпуснатите средства се извършват корекции на бюджетните взаимоотношения на общините с централния бюджет за 2006 г. в частта им за целева субсидия за капиталови разходи.