Днес, 15 ноември 2005 г., министърът на финансите Пламен Орешарски и министърът на земеделието и горите и Нихат Кабил подписаха Споразумение между Република България и Европейската комисия от името на Европейската общност по програма САПАРД, изменящо Годишно финансово споразумение 2004.
От страна на Европейската комисия споразумението беше подписано от г-н Силва Родригес, Генерален Директор на Генерална Дирекция „Земеделие и развитие на селските райони”.
Това е седмото финансово споразумение по програма САПАРД за Република България от стартирането на програмата в страната ни в средата на 2001 г. След влизането му в сила, общата стойност на сключените от Република България финансови споразумения по САПАРД ще достигне 560 млн. лв. В допълнение към финансовия ангажимент на Европейската комисия, България осигуравя задължително национално съфинансиране в размер на 25% от общата публична помощ по Програмата, или 187 млн. лв.
С подписаното днес споразумение, поетото финансово задължение от страна на Европейската общност към България за 2004 г. се увеличава от 67 560 000 евро на 68 010 000 евро. Подписването на второ ГФС за 2004 г. е важен индикатор за волята на Република България да ангажира повече средства в областта на селското стопанство и развитието на селските райони за успешното постигане на целите, заложени в Националния план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2000 – 2006 г.
Размерът на сключените договори с крайни бенефициенти покрива 86% от общия бюджет по влезлите в сила до момента Годишни финансови споразумения и съответното национално съфинансиране. Средствата за националното съфинансиране за изпълнението на проекти по програма САПАРД през следващата година са предвидени в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2006 г., който в момента се обсъжда в парламента.
Успешното прилагане на програма САПАРД има изключително важно значение за Република България, като начин за установяване на работещи модели за усвояване на средствата и изграждане на съответен административен капацитет и ефективни взаимоотношения на органите, ангажирани с програмата – Компетентния орган, Агенция САПАРД, Сертифициращ орган.
Съгласно договорената бюджетна рамка за Република България за първите три години от членството ни в Европейския съюз, бюджетът, предвиден за развитие на селските райони, е в размер на 733 млн. евро, т.е. –четири пъти по-голям от този, който до момента получаваме по програма САПАРД. Предвид този факт, опитът, придобит от прилагането на програмата на децентрализирана основа, ще бъде изключително полезен при управлението на финансовите инструменти на Европейската общност, които България ще прилага като част от Общата селскостопанска политика, в качеството си на пълноправен член на Европейския съюз.