Днес, 27 юни 2005 г. българското правителство публично обяви, че на 28 юли 2005 г. ще упражни правото си на погасяване преди падежа на облигации с първоначално намалени лихви с номинална стойност 607.64 млн. щ.д., емитирани съгласно Споразумението с частните кредитори от Лондонския клуб от 1994 г. Обявата за това бе направена във вестниците “Financial Times” и “Luxembоurg Wort”.
Съобщението за упражняване на правото за изкупуване е предназначено за държателите на книжата и се прави в съответствие с изискванията на Споразумението с частните кредитори от Лондонския клуб от 1994 г. Тогава държавният дълг беше преоформен в три типа инструменти – облигации с първоначално намалени лихви, облигации за неплатени лихви и облигации с отстъпка.
Облигациите с отстъпка /DISC/ бяха погасени изцяло на 28.07.2004 г., а облигациите за неплатени лихви /IAB/ - на 28.01.2005 г. С погасяването на облигациите с първоначално намалени лихви /FLIRB/ се изчистват напълно задълженията на България по брейди облигации, които са емитирани при преструктурирането на дълга към частните кредитори от Лондонския клуб, след обявения му мораториум през 1990 г.
Обратното изкупуване се извършва на базата на решение на Министерския съвет от 25.11.2004 г. и е в съответствие с приетата през 2003 г. Стратегия за управление на държавния дълг. С предсрочното погасяване ще се постигне намаление на номиналния размер на външния държавен дълг с 607.64 млн. щ.д. (983.65 млн. лв.), ще се намалят разходите по обслужването на държавния дълг през следващите 7 години с около 120 млн. щ. д. (194 млн. лв.) и ще се балансира валутната и лихвена структура на дълга.
В резултат на обратното изкупуване ще бъдат реализирани спестявания от плащането на лихви, като освободените средства ще може да бъдат насочени за други разходни политики. За разлика от други транзакции, свързани с преструктурирането на дълга, упражняването на опцията за обратно изкупуване на брейди облигациите с първоначално намалени лихви има чисто технически характер и не налага допълнително оскъпяване чрез разходи за комисионни.
Очаква се, че обратното изкупуване на книжата ще повлияе положително на кредитния рейтинг на страната.