На 26 май 2005 г., заместник министърът на финансите Любомир Дацов връчи сертификатите на първите специалисти от държавната администрация, успешно завършили курс на обучение „Управление на публичните разходи”, провел се в Школата по публични финанси към МФ.
Сертификатите си днес получиха 16 млади специалисти от финансово-счетоводните дирекции на отрасловите министерства.
Зам.-министър Дацов благодари на екипа от Министерство на финансите и Правителството на Кралство Нидерландия, които са направили възможно създаването на Школата по публични финанси, както и на представителя на холандското Министерство на финансите г-н Рон Бринкс, с чието съдействие е разработена програмата й. Той съобщи, че със следващ проект в областта на публичните финанси, също подпомогнат от холандското финансово министерство, ще се продължи развитието на капацитета на Школата и се предвижда да бъде създадена електронна библиотека. На финала на церемонията Любомир Дацов връчи сертификати също и на лекторите, водили занятията в ШПФ.
Директорът на Школата г-жа Мирослава Сиди също благодари на всички лектори и участници и представи накратко учебните модули на курса по Управление на публичните разходи и съобщи, че предстоят следващи по-кратки и специализирани курсове, в съответствие с потребностите на обучаваните служители и изискванията на бюджетната реформа. Тя изрази надежда, че курсът е бил полезен за обучаваните и че с придобитите от него знания младите специалисти ще помогнат да стане бюджетният процес по-рационален, по-ефективен и с по-голяма полза за цялото общество.
Представителят на Министерство на финансите на Кралство Нидерландия г-н Рон Бринкс определи извършената в българската Школа работа като блестяща и подчерта, че е силно впечатлен от професионализма и ентусиазма както на лекторите и организаторите на курсовете, така и на обучаващите се в тях.
Поздравления към екипа и първите курсисти, получаващи официален сертификат от Школата по публични финанси на МФ поднесе и представителят на холандското посолство у нас г-жа Кармен Гонсалвес.
Школата по публични финанси е специализирано звено в Министерство на финансите, чиято цел е да ръководи процеса на изграждане на устойчив капацитет на финансовата администрация в публичния сектор чрез разработване и предлагане на специализирани курсове и семинари в областта на публичните финанси. Целева група на нейните курсове са всички служители от бюджетната администрация на централно и местно ниво. Досега през Школата са преминали 825 участници в общо 33 курса и семинара. Тези обучения са провеждани по различни теми, като програмно и ориентирано към резултатите бюджетиране, бюджетен процес, счетоводство и контрол, управление на държавния дълг, фискална децентрализация и др.
За пръв път от създаването на школата, от 4 до 20 май 2005 г. се проведе дванадесет-дневен курс по Управление на публичните разходи, разработен от специалисти от Министерство на финансите и чуждестранни лектори. Участници в обучението са специалисти от финансово-счетоводните дирекции на отрасловите министерства с професионален стаж не повече от 3 години. Целта на курса е младите бюджетни специалисти да придобият познания относно бюджетния процес като цялостна интегрирана система и да се запознаят с реалната практика и опит в съвременното бюджетиране, както и с насоките и целите на бюджетната реформа. Курсът дава предпочитание на практическата насоченост, чрез която се изясняват основните теоретични знания. Разработен е с подкрепата на Холандското министерство на финансите по проект на програма МАТРА на холандското правителство, която съдейства и за изграждане на капацитета на Школата по публични финанси в МФ.
Съдържанието на курса е разпределено в 10 учебни модула и покрива всички етапи на бюджетното управление: планиране и съставяне, изпълнение, отчитане и контрол. Включени са и теми, свързани с управлението на бюджета на Европейския съюз, управлението на средствата от европейските фондове и последиците за националния бюджет от присъединяването на страна към ЕС.
Гост-лектор от Министерство на финансите на Словения е запознал участниците с бюджетната реалност в новоприсъединена страна-членка на ЕС.
Обучението завършва със симулация на бюджетния процес, в която участниците провеждат “в лабораторни условия” преговори по проектобюджета в рамките на отраслово министерство и с Министерство на финансите, прилагайки на практика придобитите в курса знания и умения.
Защо подобно обучение е важно за служителите на бюджетната администрация:
1. Курсът обхваща практически всички аспекти на бюджетния процес и изгражда бюджетни специалисти с широки познания.
2. Принципът на Школата по публични финанси, че “практици обучават практици” спомага за по-лесното въвеждане на новоназначените служители в спецификата на действителна бюджетна работа.
3. Симулацията на бюджетния процес, като последен модул от обучението, дава възможност за ефективно усвояване на знания и умения чрез практическа работа по конкретни казуси.
4. Като граждани на бъдеща страна-членка на ЕС, участниците в курса се запознават с опита на новоприсъединила се страна и отражението на членството върху националния бюджет.