Има известно сближаване на позициите с Международния валутен фонд, стана ясно след срещите на министъра на финансите Милен Велчев с представители на фонда във Вашингтон. Днес Милен Велчев се срещна с Джерон Кремерс – председател на Холандската група в МВФ, с Майкъл Деплер – първи заместник-управляващ директор на МВФ и с ръководителя на мисията на фонда за България Ханс Фликеншийлд.
Министър Велчев е представил пред фонда доброто развитие на фискалната политика на България през 2004 г. и свързаните с това очаквания за още по-добро представяне през следващата година. Това дава и основания за по-добри очаквания за постигане на съгласие, посочи министърът. “За пореден път заявих твърдостта на българското правителство по въпроса за минималната работна заплата, но сега предстои да уточним очакванията си на експертно ниво за размера на приходите и разходите по отношение на фискалната политика през 2005 г.”, посочи министър Велчев.
Все още не са постигнати окончателни договорености по въпросите, останали без решение по време на последната мисия на МВФ в София през ноември 2004 г., стана още ясно днес. Въпреки това диалогът продължава, допълни Милен Велчев и изрази надежда, че през месец март т.г. може да има нова мисия на фонда в България, която да приключи прегледа на споразумението.
Известна е позицията на Фонда, че валутният борд не само изигра съществена и полезна роля, но и има потенциал да продължи да играе ключова роля в България, и евентуални намеци за премахването му след 2007 г. преди влизането на страната ни в Еврозоната се оценяват като доста вредни, коментира министър Велчев относно изявления на лидера на БСП Сергей Станишев в този дух през последните дни. Според редица експерти от МВФ, България трябва да запази борда поне до 2010 година, когато страната може да стане член на Европейския валутен съюз - т.е. да въведе еврото.