Българската делегация, ръководена от министъра на финансите Милен Велчев, се срещна с ръководителя на първи Европейски департамент на Международния валутен фонд Майкъл Деплер. На срещата присъства заместник-директорът на първи Европейски департамент Карло Котарели.
На срещата с Майкъл Деплер бяха дискутирани отново въпросите за минималната работна заплата и социалната политика. Министърът на финансите отново повтори аргументите, които бяха изразени и в София преди седмица за увеличаване на минималната работна заплата. От разговора стана ясно, че на този етап не може да се твърди, че има сближаване на позициите по този въпрос.
Последните данни за платежния баланс показват, че има намаление на дефицита по текущата сметка и се очаква през тази година дефицитът да бъде по-нисък от миналата година. От тази гледна точка затегнатата фискална политика не е толкова удачна и България трябва да преразгледа позицията си по този въпрос, каза още на срещата министърът на финансите Милен Велчев. Освободените средства ще бъдат инвестирани в инфраструктура и образование.
Министърът на финансите постави въпроса за излишъка на бюджета, който ще бъде над разчетения до този момент. Това са допълнителни разходи и те ще бъдат изразходвани до края на годината. По предварителни очаквания този допълнителен излишък ще бъде между 0.5 и 1% от БВП или до 200- 400 млн. лв. Част от излишъка е ефект от мерките за повишаване на събираемостта и от по-високата инфлация, заложена в бюджета, която оказва влияние върху реалните приходи, изтъкна на срещата с Деплер Милен Велчев.
По късно министърът на финансите се срещна и с Джерон Кремерс – изпълнителен директор на МВФ за България, който е склонен да подкрепи страната за преразглеждане на позицията по отношение на строгата фискална политика и минималната работната заплата. Кремес ще се включи в дискусиите през следващите седмици, които ще се водят с МВФ. В краен случай, ако България и фонда се сближат позициите си, е възможно да се стигне до не приключване на поредния преглед на споразумението, който трябва да се проведе с мисия на МВФ в края на годината, т.е. през декември. Това не означава обаче прекратяване на споразумението, а само не приключване на прегледа.
Министърът на финансите и българската делегация взеха участие и в заседанието на холандската група. На него са били обсъждани документите, които групата ще внася на заседанията на бордовете на МВФ и Световната банка. По време на тази среща е бил повдигнат въпросът и за иракския дълг. България в лицето на министъра на финансите е изразила твърдата си позиция, че не може да си позволи значително опростяване на иракския дълг. Дискусията е в контекста на разговорите, които се водят от всички страни членки на фонда за значително опростяване дълга на Ирак.