В рамките на посещението на делегацията на Министерство на финансите за годишната среща на Световната банка и Международния валутен фонд във Вашингтон, министърът на финансите Милен Велчев се срещна с Ханс Фликеншийлд, ръководител на мисията на фонда за България. На разговора е направен анализ на допълнителните разходи, които биха били необходими на българското правителство до края на тази година. Финансовият министър е запознал Ханс Фликеншийлд с необходимостта от нови инвестиции в пътната инфраструктура, образованието и изпълнението на ангажиментите ни, свързани с членството ни в ЕС, за сметка на намаляването на първоначално натрупания излишък.
По-късно Милен Велчев се срещна и с Ад Мелкерт, директор на Холандската група в Световната банка. На разговора финансовият министър е запознал Ад Мелкерт с основните икономически показатели, постигнати в България през последната година. Двамата са обсъдили и изпълнението на стратегията ни за сътрудничество със Световната банка.
Министър Велчев проведе среща и с Шигео Кацо, който е вицепрезидент и отговаря за Европа и Централна Азия в Световната банка. Двамата са обсъдили бъдещето сътрудничество със Световната банка. България отново е потвърдила позицията си, че за страната ни е необходимо банката да обърне повече внимание на частния сектор и да се развива публично-частното партньорство за сметка на помощта, насочена директно към държавата чрез държавни и държавно гарантирани заеми. Във връзка с новото развитие на България и предстоящото ни присъединяване към ЕС, страната ни навлиза в етап, характерен за страните от Централна Европа отпреди 3-4 години, посочил на срещата Милен Велчев. За този етап е характерно, че страните нямат необходимост от директно финансиране, а това от което се нуждаят е техническа помощ и продължаване на програмата, свързана с реформите. За България това е програмата PAL. В близка перспектива ще продължи сътрудничеството по програмата PAL. В момента се изпълнява програмата PAL ІІ, условие по която е приватизацията на Булгартабак, а вторият транш по PAL ІІ се очаква да пристигне в края на тази година. Продължава изпълнението на условията по PAL ІІІ, който е насочен основно към пазара на труда и мерките, които обезпечат по-добра бизнес среда.