Милен Велчев Направи Изказване На Общата Годишна Дискусия На Световната Банка И Мвф Във Вашингтон

Милен Велчев Направи Изказване На Общата Годишна Дискусия На Световната Банка И Мвф Във Вашингтон

В рамките на годишната среща на Гуверньорите на Международния валутен фонд и Световната банка, която тази година се провежда във Вашингтон, министърът на финансите Милен Велчев направи официално изказване пред Пленарната сесия на световния финансов елит. В словото си министър Велчев заяви, че реален пример за заслугите и ефективността на двете уважавани финансови институции е решаващата роля, която те изиграха в България през последното десетилетие. “След няколко първоначални колебания, в резултат на нестабилна политика, от средата на 1997 г. насам България се ангажира с решителни икономически реформи в рамките на паричен съвет. Оттогава насам страната поддържа макроикономическа стабилност и постига ускорен икономически растеж. Този успех до голяма степен се дължи на тясното сътрудничество между българското правителство от една страна, и експертите и ръководния състав на Банката/Фонда от друга страна”, подчерта министърът на финансите (пълният текст от изказването на министър Велчев може да прочетете на Интернет-страницата на Министерство на финансите, секция “Изказвания”).

По–късно министърът на финансите Милен Велчев се срещна с иракския си колега Адил Махди по негово искане. На разговора Милен Велчев е потвърдил отново позицията на България, че е целесъобразно да са търси решение на проблема с иракския дълг в колективния форум – Парижкия клуб, но нашата позиция е, че макар да е необходимо преструктуриране на иракския дълг с цел да се създаде възможност за неговото обслужване, ние не сме готови да приемем прекалено голямо намаление на неговия размер. За България този дълг има много важно, както икономическо, така и политическо значение, подчертал Милен Велчев.

В рамките на годишната среща във Вашингтон министърът на финансите се срещна и със Стенли Фишер, вицепрезидент на Ситибанк и бивш зам.-управляващ директор на МВФ. На тази среща българският министър е потърсил съвета на Фишер за отношенията на страната ни с МВФ. Вицепрезидентът е подкрепил тезата, че при очаквания дефицит по текущата сметка и големия размер на преките чуждестранни инвестиции, макроикономическите рискове за България на този етап са пренебрежимо малки. На срещата са обсъдени и различни предложения на Ситибанк по проекти в България. Те включват инвестиции в концесиите на автомагистралите и АЕЦ “Белене”.

Изказване на Н.П. Милен Велчев, Гуверньор на Световната банка за България, на Общата годишна дискусия

Времето