Днес, 16 септември 2004 г., министърът на финансите Милен Велчев прие делегацията на Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), водена от гуверньора на банката г-н Рафаел Аломар. В делелегацията на Банката са г-н Кшиштоф Нерс, вицегуверньор и г-н Тиери Поарел, генерален директор “Заеми”.
“Проведохме много полезна среща с гуверньора на банката, предмет на разговорите ни беше бъдещата дейност на банката в страната”, каза финансовият министър Милен Велчев. Той уточни, че Банката за развитие на Съвета на Европа цели развитие на дейността си не само чрез държавни заеми, но и чрез финансови институции, сред които Райфайзенбанк и Насърчителна банка, като предоставя заеми за малки и средни предприятия. Обсъждахме също така и възможностите за финансиране на проекти в областта на образованието, надявам се на благоприятно развитие, заключи Милен Велчев.
“Като мултифункционална международна финансова институция сме изключително впечатлени от отличните икономически и стабилни финансови резултати в България”, каза след срещата и гуверньорът на банката г-н Рафаел Аломар. “Ясно заявихме пред българското правителство, че сме напълно готови значително да увеличим своя принос за социалното и икономическото развитие на страната”, заяви още Аломар. Той уточни, че банката ще се съобрази с приоритетите на българското правителство и ще ориентира проектите си в области като образование, околна среда, местни власти, създаване на работни места, както и малки проекти за ромското население.
Банката за развитие на Съвета на Европа е най-старата междудържавна финансова институция в Европа, основана през 1956 г. като Фонд за социално развитие към Съвета на Европа и преобразувана в банка на 1 ноември 1999 г.
Банката финансира изключително проекти със социална насоченост, а в секторната й политика централно място заема финансирането на проекти за намаляване на безработицата и развитие на малките и средни предприятия, изграждане на жилища за социално слаби, подпомагане на слабо развитите региони, преодоляване на щети, причинени от природни бедствия, подобряване на здравеопазването и образованието.
България е страна-членка на Банката за развитие на Съвета на Европа, като участието на страната в капитала на банката е 1.15% или 37 491 080 евро.
Ето и подробна информация за кредитите, отпуснати от БРСЕ на България:
1. КРЕДИТИ ОТПУСНАТИ ОТ БАНКАТА В БЪЛГАРИЯ
1.1. Проект за преструктуриране на здравния сектор
Проектът е на стойност 11 млн. щ.д. и е усвоен през 2002 г.
1.2. Проект “Защита на речните и морски брегове от ерозията и абразията”
Рамковото споразумение е подписано на 17 февруари 2000 г. в София и на 7 март в Париж, а заемът е в размер на 15 млн.евро.
1.3. Проект за изграждане на жилища на ромското население в община Пловдив
Кредитният ресурс е във вид на заемно споразумение и е на стойност 5.4 млн.евро. Предоставен е на община Пловдив за изграждане на 284 еднофамилни къщи за ромското население в общината. Първата фаза на проекта е изпълнението на обект “Жилищна група Тодор Каблешков”, който включва изграждане на 80 еднофамилни жилища, групирани в 25 броя модули. Стартирането на втората фаза на проекта ще зависи от осигуряването на подходящи терени за строителство.
3.4. Проект за изграждане на жилища на ромското население в кв.”Христо Ботев”, община Слатина в София
Споразумението за заем е подписано на 11 април 2001г. на основание на дадения мандат от 38-то НС за водене на преговори и сключване на Заемно между БРСЕ, РБ и Столична община. Заемът е за 3 млн.щ.д., като усвояването ще се осъществява на траншове, а условията по всеки транш ще се договарят между кредитор и кредитополучател. Предвижда се изграждането на 75 еднофамилни къщи в община Слатина в кв. “Христо Ботев”.
3.5. Проект за финансиране на малки и средни предприятия
Рамкови кредитни споразумения от 28.03.2003 г. за финансиране на малки и средни предприятия между “Насърчителна банка” АД, Банката за развитие на Съвета на Европа и Република България в качеството й на Гарант по държавно-гарантираното споразумение.
Принципното споразумение между двете институции е за заем в размер на 15 млн. евро, при искане за държавна гаранция за сумата до 10 млн. евро и условен ангажимент за остатъка в размер до 5 млн. евро.
3.6.Заем за “Raiffeisen Bank”, България
Заемът за “Raiffeisen Bank” България се отнася за проект за финансиране на малки и средни предприятия и е на стойност 20 млн. евро без държавна гаранция. При първоначалните разговори с Банката за развитие на Съвета на Европа е договорено, гарант по заема да бъде Raiffeisen Zentralbank Oesterreich AG, Vienna. Заемът е подписан на 5 март 2004 г.