Агенция Fitch Присъди Инвестиционен Рейтинг На България

Агенция Fitch Присъди Инвестиционен Рейтинг На България

Днес, 4 август 2004 г., рейтинговата агенция FITCH обяви в световните информационни агенции, че повишава рейтинга на България в инвестиционен BBB- за чужда валута. (Пълният текст на съобщението е приложен)

Това е вторият инвестиционен рейтинг, присъден на страната ни през последните два месеца, обяви на извънреден брифинг за медиите министърът на финансите Милен Велчев. “Повишаването на рейтинга на една държава за 12 пореден път в рамките на три години е безпрецедентно. Това е нещо, което не е постигано досега нито от Русия, нито от Китай и Полша, нито от никоя друга бързоразвиваща се държава, изтъкна в изказването си минисър Велчев. С това повишение на рейтинга, както и с предишното, България влиза в списъка на страните, който стои на бюрото на всеки престижен световен инвеститор, заяви министърът.

Председателят на Агенцията за инвестиции Павел Езекиев посочи, че присъденият рейтинг ще повлияе на първо място на вече видимото увеличение на инвестиционната активност от страна на ключови стратегически инвеститори. Доказателство за това е обемът от 1 млрд. долара чужди инвестиции само за първите шест месеца на тази година, което е абсолютен рекорд, изтъкна Езекиев. Той посочи, че прогнозата за обем от 2 млрд. долара инвестиции за цялата 2004 година е напълно оправдана и изпълнима.

“За периода на управлението на настоящото правителство – от 2001 до 2003 г., без да се отчита 2004 г., в България са дошли около 50% от всички чуждестранни инвестиции от всички инвестиции от 1992 г. насам”, посочи Павел Езекиев. Той изтъкна също така, че България вече има водещ дял от 30% от общите чуждестранни инвестиции в региона.

Ето и съобщението на FITCH:

Fitch Ratings-Лондон-4 август 2004: Международната рейтингова агенция Fitch Ratings повиши днес дългосрочния рейтинг в чужда валута на Република България до ‘BBB-’ (BBB минус) от ‘ВВ+’ и дългосрочния рейтинг в местна валута до ‘ВВВ’ от ‘ВВВ-’. Перспективите и за двата рейтинга, които бяха позитивни от юли 2003 година, сега се променят на стабилни. Краткосрочният рейтинг се повишава от ‘В’ на ‘F3’ и тавана на рейтинга на България от ‘ВВ+’ на ‘ВВВ-’ (ВВВ минус).

Подобрената държавна кредитоспособност се подкрепя от стабилната фискална политика на България и напредъка, постигнат по ключови структурни реформи. Затегнатият бюджет, заедно с напредъка в приватизацията (особено по отношение продажбата на БТК) и стабилният икономически растеж водят до бързо намаляване на бремето на консолидирания държавен дълг, като управлението на задълженията, и по-специално осъщественото през юли 2004 година обратно изкупуване на брейди облигациите, на стойност 679 млн. щ.д. спомагат за изглаждане на бъдещите амортизационни профили на дълга. В края на 2003 година, консолидираният държавен дълг бе 46.2% от БВП и предвижданията на Fitch са, че в края на 2004 година, той ще бъде 40.2% от БВП. Намалението на данъците и вероятните политически промени след изборите през 2005 година биха могли да имат неблагоприятен ефект върху публичните финанси, но според Fitch тези рискове са сравнително малки. Новата двегодишна програма с МВФ, която се очаква да бъде подписана през август тази година, също ще помогне за поддържането на дисциплина в провежданата политика.

Повишението на рейтинга е допълнително подкрепено от прогреса на България по отношение на присъединяването към ЕС. България вече затвори условно всичките си преговорни глави с ЕС и отбелязва добър напредък в тяхното прилагане. Същинското прилагане на главите е от ключово значение, особено във връзка с предложеното въвеждане на т.нар. защитни клаузи в Договора за присъединяване за следващата вълна от страни-кандидатки за членство в ЕС. Все пак, България вероятно ще се присъедини към ЕС през януари 2007 година. Условията на присъединяването към ЕС, както и тези на валутния борд, би трябвало да подкрепят продължаването на дисциплината във водената политика. Членството в ЕС би трябвало да насърчи също и чуждестранните инвестиции и приближаването в икономически аспект, което спомага за увеличаване на БВП на глава от населението. Като член на ЕС, България ще има право на значителни структурни фондове, както и на достъп до подкрепа за платежния баланс. Веднъж член на ЕС, България вероятно ще въведе еврото възможно най-скоро, може би още през 2009 г.

Развитието на външната икономическа експозиция на България не е толкова окуражително, тъй като дефицитът по текущата сметка през 2003 година се увеличи рязко – до 8.3% от БВП, и е малко вероятно да претърпи голям обрат през периода 2004-2006 г. За 2004 година Fitch предвижда дефицит по текущата сметка от 8.2% от БВП. Силният растеж на кредитирането провокира дефицита по текущата сметка и това се очаква да продължи, въпреки мерките, предприети от Централната банка да ограничи неговото увеличение. Въпреки че нарастването на потреблението допринася за дефицита по текущата сметка, влошаването й до голяма степен се дължи на стабилния растеж на инвестициите. Рисковете от такъв голям външен дисбаланс са смекчени от стабилната фискална политика, силната банкова система и значителните потоци преки чуждестранни инвестиции, които не генерират нов дълг и покриват около 70% от външния дефицит. Все пак Fitch предупреждава че размерът на дефицита по текущата сметка подчертава необходимостта от поддържане на фискална дисциплина и продължаване на структурната реформа. Номиналният брутен външен дълг нараства, но това се компенсира от силния растеж на БВП и увеличените приходи от износ. Предвижда се брутният външен дълг да се установи на около 57% от БВП към края на 2004 година – значително подобрение в сравнение с нивата от 2003 година, като съотношението на нетния външен дълг към приходите по текущата сметка е около 40%, в съответствие с медианата на страните, с рейтинг ‘ВВВ’. Освен това, външната ликвидност е висока и се подсилва от нарастващия валутен резерв, ограничения краткосрочен външен дълг и плавния амортизационен профил.