Милен Велчев Се Срещна С Новия Управляващ Директор На Межудародния Валутен Фонд

Милен Велчев Се Срещна С Новия Управляващ Директор На Межудародния Валутен Фонд

Министърът на финансите Милен Велчев се срещна на 10 юни 2004 г. с новия управляващ директор на МВФ Родриго Рато. Това беше първата работна среща на новоизбрания управляващ директор с министър от държава, в която фондът има програма.

На срещата присъстваха още Ханс Фрикеншийлд, ръководител на мисията на МВФ за България, Ан Крюгер, първи управляващ директор на фонда и Карло Котарели, директор на Първи Европейски департамент в МВФ и ръководител на екипа, който изготви 10-годишния доклад за България.

Родриго Рато благодари на Милен Велчев за конструктивната му позиция във връзка с номинацията му за управляващ директор на МВФ. Бившият финансов министър на Испания изрази удовлетворение от последователната финансова политика на България. По време на срещата са дискутирани и резултатите от доклада, обхващащ 10-годишния период, в който фондът работи в България. През следващата седмица документът ще бъде обсъден от борда на директорите на фонда, а неговото одобрение ще бъде предпоставка за подписването на предпазното споразумение.

Милен Велчев и Родриго Рато изразиха надежда, че скоро ще приключат преговорите по новото споразумение и то ще стане факт още през лятото на тази година. По време на разговора бяха обсъдени резултатите от констатациите по Чл. 4 от Устава на фонда.

В програмата на министър Велчев вчера беше включена и среща с помощник-секретаря по икономическите въпроси в Държавния департамент на САЩ Антъни Уейн. На нея министър Велчев потърси съдействие български фирми да бъдат включени във възстановителните работи в Ирак след назначаването на новото правителство на страната. Милен Велчев повдигна и въпроса за българските медици в Либия.

Преди тази среща финансовият министър проведе разговор и с помощник-секретаря за Европа и Евразия в Министерство на финансите на САЩ Нанси Лий. Досегашната работа по изготвянето на спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане, беше една от темите на разговора. Подчертано бе, че България е представила подробна информация за данъчното си законодателство и предстои детайлно съгласуване на текстовете от бъдещия документ. Изготвянето на спогодбата е необходимо както за българските граждани и фирми, работещи в и със САЩ, така и за американските фирми и граждани в България. Подписването на този документ би свалило почти всички бариери, стоящи пред инвеститорите от двете страни.

По-рано през деня министър Велчев се срещна и с конгресмена Марк Кърк и сенаторите Чък Чейгъл и Линкълн Чафи. Те бяха запознати в детайли с финансовата и икономическа обстановка в България. В разговорите си финансовият министър повдигна въпроса за иракския дълг към България и отново представи позицията на страната ни. Милен Велчев представи и българската позиция по въпроса за осъдените в Либия български медици.

Финансовият министър разговаря и с Ад Мелкерт, изпълнителен директор за България в организациите от Групата на Световната банка. Велчев благодари за подкрепата, която България получи ог Борда на директорите на Световната банка. По-рано през деня бордът на банката изслуша доклада за България и одобри отпускането на заема по програма PAL-2 в подкрепа на платежния баланс. Общият размер на заема е в евро-еквивалент на 150 млн. долара, или 123.7 млн. евро. Средствата ще бъдат получени на два транша. Първият е от 103.7 млн. евро, а вторият – от 20 млн. евро. Заемът е 17-годишен с 5-годишен гратисен период. PAL-2 е продължение на PAL – програмата на Световната банка в подкрепа на правителствената средносрочна програма за развитие.

Времето