В Мф Се Проведе Среща С Представители На Мисията На Мвф

В Мф Се Проведе Среща С Представители На Мисията На Мвф

Днес, 29 март 2004 г., понеделник, министърът на финансите Милен Велчев, заместник министър-председателят и министър на икономиката Лидия Шулева и управителят на БНБ Иван Искров се срещнаха с представителите на Международния валутен фонд. На срещата присъстваха ръководителят на мисията за България Ханс Фликеншийлд, постоянният представител на фонда у нас Джеймс Роуф, заместник-директорът на Първи Европейски департамент в МВФ Карло Котарели.

Основна задача на посещението на г-н Котарели е да изготви последваща оценка за ролята на фонда в България за последните десет години. “По Устава на МВФ е задължително всяка страна, за която е ползвала ресурси на фонда в продължение на повече от десет години, преди да пристъпи към съставянето на следваща програма, да се изготви т.нар. последваща оценка. По този начин се оценява ефекта от досегашните програми, както и целесъобразността от следваща програма”, съобщи след срещата министърът на финансите Милен Велчев. Той уточни, че заедно с това мисията на фонда ще проведе т.нар. консултации по чл. 4 от Устава на МВФ, които са стандартни за всички страни-членки. Това означава пълен финансов и икономически преглед на развитието на страната.

В изказването си г-н Карло Котарели обобщи целите на мисията на фонда, която ще продължи до 13 април. “Тази мисия има няколко компонента. Първият е свързан с ежегодната оценка и консултации по българската икономика. Това правим с всички членове на МВФ. Вторият компонент е осъвременяване и коригиране на цифрите за финансовото състояние през 2001 – 2002 г. Тук сме за да дискутираме и възможностите за сключване на нова програма, която да бъде подкрепена от МВФ. Последният компонент е последващата оценка, заради която именно аз съм тук”, подчерта г-н Котарели. “Ние ще изготвим доклад за тази последваща оценка и сме тук, за да дискутираме с правителството проект за тази оценка”, допълни той.

Котарели уточни, че във Вашингтон ще бъде анализирана позицията на българското правителство и чак след това ще се състави доклад за Борда на МВФ, заедно с дискусиите по консултациите по чл. 4 от Устава на МВФ.

Ръководителят на мисията у нас Ханс Фликеншийлд посочи, че след заминаването на г-н Котарели мисията ще фокусира вниманието си върху дискусиите по новата програма. “Съгласно решението на борда на МВФ сключването на ново споразумение зависи от изготвянето на последващата оценка. Едва след като тя бъде приета, може да се говори в детайли за ново споразумение”, уточни г-н Фликеншийлд. Според него след дискусиите и решението на борда за последващата оценка, ще се разбере дали има нужда от още една мисия.

Времето