Милен Велчев И Димитрис Куркулас Представиха Резултатите От Договарянето На Средствата По Прогама Фар 2001

Милен Велчев И Димитрис Куркулас Представиха Резултатите От Договарянето На Средствата По Прогама Фар 2001

Министърът на финансите Милен Велчев и Н. П. Димитрис Куркулас, ръководител на делегацията на Европейската комисия (ЕК) в България представиха резултатите от договаряне на средствата по програма ФАР 2001.

В края на договорния период, 30 ноември 2003 г., проектите за институционално изграждане са договорени почти 96%, а в областта на Икономическото и социално сближаване и Трансгранично сътрудничество е постигната договореност от около 93%.

Министър Велчев подчерта, че основна част от проектите са насочени към подготовката на страната ни за успешното присъединяване към Европейския съюз 2007г., като се акцентира върху синхронизиране на българското законодателство с това на ЕС, ефективното му прилагане, както и продължаването на реформата в държавната администрация.

Н. П. Димитрис Куркулас поздрави българския екип за постигнатото високо ниво на договаряне и напомни, че сега започва реалното прилагане на ФАР 2001. Работата по предприсъединителните програми е много важна подготовка за българската администрация за предстоящото успешно усвояване на структурните фондове след 2007 г.

За целите на институционалното изграждане за първи път са договорени 100% от предложените проекти. Тяхната обща стойност е почти 96% от 43 млн.евро, колкото е стойността на финансовия меморандум. 5% спестявания се реализират заради по-ниските ценови оферти, предоставени от кандидатите по отделни проекти. Като ключов проект може да бъде посочен “Назначаване и обучение на служители в съдебната система”. Той ще допринесе за повишаване качеството на подготовката на магистратите и хармонизирането на съдебната администрация с изискванията на ЕС. Проектът е на стойност от 2 млн. евро.

В рамките на Национална програма ФАР 2001 успешно са договорени шест грантови схеми с общо 423 грантови договора, на стойност 27,5 млн. евро. Те финансират:

o малки и средни предприятия за консултантски услуги;

o развойна дейност и технологичен трансфер;

o неправителствени организации, които предоставят социални услуги или работят в сферата на интеграцията на уязвими групи;

o както и дейности, подпомагащи процеса на присъединяването ни към ЕС;

На 11 декември ще се проведе Четвъртото заседание на Съвместния комитет за наблюдение, на което ще се направи преглед и оценка на изпълнението на програмите и на заложените в тях проекти, финансирани от Европейския съюз.

В началото на 2004 г. се очаква ЕК да представи на Европейския съвет тригодишна обща финансова рамка за присъединяването на България и Румъния. Ефективното управление и високата усвояемост на средствата по предприсъединителните фондове ще намери финансово изражение в нея.