Днес се проведе среща между ръководния екип на министерството на финансите и представителите на мисията на Международния валутен фонд за България, начело с ръководителя й Джералд Шиф. Мисията ще направи четвъртия, последен преглед по изпълнение на споразумението с МВФ и ще се запознае с изпълнението на бюджета за тази година и ще се запознае с проекта на бюджет за 2004 г.
На срещата днес бяха набелязани основните теми за разговорите през следващите 10 дни, които се очаква да доведат до успешно приключване на прегледа на настоящото двегодишно споразумение между правителството на България и МВФ.
Сред основните теми, които ще бъдат обсъждани, са фискалната политика на страната до края на тази и през следващата година на фона на увеличения в сравнение с очакванията дефицит по текущата сметка на платежния баланс, и съответно мерките за компенсиране на тези негативни процеси чрез затягане на фискалната политика, съобщи след срещата министърът на финансите Милен Велчев.
Ръководителят на мисията г-н Джералд Шиф подчерта, че фондът продължава да счита, че българската икономика се развива положително, икономическият растеж е стабилен и висок, въпреки че това не е така в Европа, инфлацията е ниска, а безработицата спада с извънредно бързи темпове.
“Считаме, че една от причините за това добро представяне на България е фискалната политика, водена от правителството”, каза Шиф.
Той съобщи още, че в бъдеще вижда евентуална опасност, свързана с разширяващия се дефицит по текущата сметка на платежния баланс. Една от задачите на разговорите по време на настоящата мисия е уточняването на това какви мерки трябва да се вземат, за да се спре това нарастване на дефицита, каза ръководителят на мисията на МВФ за България.
На въпрос дали на срещата е било обсъждано евентуалното спестяване на бюджетния излишък, който е натрупан за тази година, министър Милен Велчев отговори, че излишъкът частично има временен характер, защото представлява отлагане на разходи, които са планирани в бюджета за тази година. Причината за излишъка частично е преизпълнение на приходите, и на срещата беше обсъждано спестяване на част от тези приходи, като през следващата седмица следва да се уточни каква точно част да бъде спестена, обяви министър Велчев.
Правителството успя да събере значително повече приходи от планираното, като една от основните причини за това е рязкото нарастване на вноса, а с нарастването на вноса растат и приходите, коментира Джералд Шиф. Ние считаме, че част от това преизпълнение би трябвало да се спести и да се използва за намаляване на бюджетния дефицит, допълни той.
Като последна оценка на нашата работа по споразумението ни с МВФ тази мисия ще има специално значение, тъй като нейните резултати ще са основание за успешното приключване на двугодишното споразумение с МВФ и ще създадат основата за съставяне на евентуално ново споразумение, този път – предпазно, каза министърът на финансите.
На разговорите днес присъства и бъдещият ръководител на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншийлд, който ще поеме поста от Джералд Шиф от началото на 2004 г. Това е последната мисия на Шиф в България. Министър Велчев изрази убеденост, че и с новото ръководство на мисията България ще продължи да работи все така добре, както досега.
Приемникът на Шиф Ханс Фликеншийлд обяви, че основите за започване на преговори за сключване на ново споразумение между България и МВФ ще бъдат положени по време на настоящата мисия. Той съобщи, че освен в личния стил, не би трябвало да се очакват особени промени в работата с фонда. Фликеншийлд изрази надежда, че ще бъде в състояние да помогне на България по нейния път към членство в ЕС, и че ще стане свидетел на това.