Приоритетите на България относно дейността на Световната банка, обсъдиха днес на среща министърът на финансите Милен Велчев и новият изпълнителен директор за България в организациите от Групата на Световната банка, част от които е т.нар. Холандска група, г-н Ад Мелкерт. Това е неговото първо посещение в България в това му качество. Г-н Мелкерт пое поста изпълнителен директор през месец ноември 2002 г. след оттеглянето на г-н Питър Стек в пенсия. По време на двудневното си посещение Ад Мелкерт ще се срещне с президента на Република България Георги Първанов, министър-председателя Симеон Сакскобургготски, заместник министър-председателя Лидия Шулева и др.
Според Ад Мелкерт целта на визитата му е да се информира какви реформи са необходими в България, особено в социалния сектор. Той беше категоричен, че от страна на Световната банка съществува доверие в реформите, които се провеждат у нас, и доказателство за това е подкрепата и доброто мнение, изразено за развитието на икономиката на България от почти всички членове на борда на банката по време на заседанието, на което беше одобрен заема ПАЛ1. Според него обаче още много трябва да се направи, за да може повече хора да разберат, че реформите, които се провеждат, ще доведат до увеличаване на заетостта и до подобряване на благосъстоянието на хората. “Но аз съм убеден, че няма друга икономическа алтернатива освен тази, която е поета”, заяви г-н Мелкерт.
Министър Велчев е запознал своя гост с позицията на България по иракския дълг. За страната ни е приоритет е да се осигури получаването на възможно най-голяма част от дълга на Ирак към България. По-късно пред журналисти във връзка с инициативата на САЩ за опрощаване и разсрочване на дълговете на Ирак, финансовият министър заяви, че такава покана не е отправяна към България. Той посочи, че американската инициатива визира Парижкия клуб, на който страната ни не е член. Според Милен Велчев дългът на Ирак към страната ни вече е уреден от предишните споразумения и е необходимо на този етап потвърждаване или предоговаряне във времето на тези ангажименти.