Областна дирекция по безопасност на храните Стара Загора затвори заведение по сигнал

Областна дирекция по безопасност на храните Стара Загора затвори заведение по сигнал
Във връзка със сигнал за съмнение за хранително натравяне на деца от 8 до 11 годишна възраст от град Русе, участвали във фолклорния фестивал „Орфеево изворче“ в Стара Загора, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извърши незабавна проверка на гостилница в град Стара Загора.

Сигналът за постъпили 4 деца в инфекциозно отделение на многопрофилната болница в Стара Загора  и 7 деца постъпили в инфекциозно отделение на многопрофилна болница в  Русе, е подаден на 27.03.2011 г. (неделя) в 20:30 часа от районната здравна инспекция. Един час по късно (в 21:30 часа) със съдействието на полицията в заведението е извършена проверка от четирима експери на Областна дирекция по безопасност на храните Стара Загора. Констатирана е лоша хигиена във всички подготвителни помещения, топла кухня, хладилни съоражения. Утановено е, че не се спазва разделното съхранение на храните в хладилните съоражения, както и температурния режим на съхранение на продуктите, указан от производителя. Изисканите от експертите на областна дирекция по безопасност на храните Стара Загора документи за вложените суровини в менюто на 25.03.2011 г., когато всъщност децата са вечеряли в гостилницата, не са представени.

Връчено е разпореждане за временно спиране на обекта. Възбранени с акт за забрана и протолол за отговорно пазене са храни и суровини без идентификационна маркировка и етикети.

Децата са в добро състояние и се очаква да бъдат изписани.

Водещи новини

  • bTV
  • /

Времето