СТАНОВИЩЕ ОТНОСНО ПОЯВИЛИ СЕ ПУБЛИКАЦИИ ЗА ОТКАЗ НА БЪЛГАРИЯ ОТ РАКИЯТА СЪС ЗАКОН

СТАНОВИЩЕ ОТНОСНО ПОЯВИЛИ СЕ ПУБЛИКАЦИИ ЗА ОТКАЗ НА БЪЛГАРИЯ ОТ РАКИЯТА СЪС ЗАКОН
Проектът на нов Закон за виното и спиртните напитки ще регулира цялата материя, която в момента е регламентирана в голям брой подзаконови нормативни актове. Целта на новия законопроект е да се въведат измененията от европейското право след реформата в областта на сектор „Вино”, както и измененията, направени в областта на сектора, свързан със спиртните напитки, с цел  постигане на по-висока степен на контрол и защита на потребителите,  предотвратяване на измамни практики и постигане на прозрачност на пазара и честна конкуренция при производството на спиртни напитки, гроздо- и винопроизводството.
 
За целите на българските производители и потребители, съобразно наложени добри традиционни практики, този закон установява специфични определения и изисквания за ракия, мастика, както и дестилатите за тяхното производство, които са изцяло хармонизирани с изискванията, установени в Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз (Регламентите на ЕС са задължителни в своята цялост и се прилагат пряко във всички държави-членки). Тези определения подчертават традиционния характер на българските напитки и по-специално на РАКИЯТА. В чл. 123 от проекта на ЗВСН, освен категорийте спиртни напитки, дефинирани в Приложение ІІ на Регламент (ЕО) № 110/2008, се урежда и производството на традиционни български продукти и напитки, като например: „Винена ракия”, „Гроздова ракия”, „Ракия от гроздови джибри” или „джиброва ракия”, „Плодова ракия”, „Ракия от плодови джибри”, „Мастика”, „Мента” („Ментовка”) и др.

В проекта на ЗВСН са разписани правила за производство на спиртни напитки с географско указание, които изрично са посочени в Приложение ІІІ на Регламент (ЕО) № 110/2008 по категория и страна на произход. В категория „Винена дестилатна спиртна напитка” са включени 9 вида ГРОЗДОВА РАКИЯ, а в категорията „Плодова дестилатна спиртна напитка” – 4 вида ПЛОДОВА РАКИЯ.
    
От проекта на Закон не е видно, че България се отказва от РАКИЯТА, както е озаглавена статията. Подобни коментари в областта на винопроизводството и производството на спиртни напитки, традиционни и географски наименования на същите, както и прилагането на европейското право след присъединяването на Р България към ЕС, компрометират работата на няколко държавни институции, представени от експерти в областта, както и на професионалните организации и специалистите, взели участие в изготвянето на проекта на нов Закон за виното и спиртните напитки, чрез който се цели защита на традиционните за България вина и спиртни напитки.

Водещи новини

Времето