Институции и неправителствени организации отчетоха дейността си при реализирането на Координационния механизъм за взаимодействие при случаи на насилие над деца. В съвместните екипи, които работят по такива казуси, задължително участват представители на съответната дирекция „Социално подпомагане“, на кмета на съответната община и на МВР. В механизма са включени и представители на районните здравни инспекции, регионалните инспекторати по образованието, лекари от Спешна помощ и лични лекари.
„Имаме желанието да работим координирано, за да разрешаваме проблемите. Безспорен приоритет в политиката на правителството и на Министерството на труда и социалната политика са децата“. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова при откриването на срещата. Тя подчерта, че постигнатото до момента няма как да се случи без експертизата и професионализма на неправителствените организации, Държавната агенция за закрила на детето и Агенцията за социално подпомагане.
Димитрова призова да бъдат отчитани и положителните, и отрицателните резултати в плана за изпълнение на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца, за да са коректив и стимул за полагане на повече усилия при справянето с този проблем. „Все още сме в дълг по отношение на 24-часовата подкрепа на пълнолетните лица, които са станали жертва на трафик или насилие. Кризисните центрове, с които разполагаме, са изключително малко на фона на заявената потребност“, заяви заместник-министърът.
През 2016 г. са разгледани 1079 сигнала за насилие над деца. За 956 случая е била сезирана прокуратурата, като по 182 от тях е било образувано дело, съобщи Камелия Николова от ДАЗД. Отчита се спад от около 10% на образуваните досъдебни производства, свързани с насилие над деца. 17% от сигналите са били подадени от родители. Под 1% от сигналите са подадени от личните лекари, но за сметка на това от здравните заведения се получават около 11% от сигналите за насилие над деца.
Данните показват, че 48% от оплакванията са за физическо, а 13% - за сексуално насилие над деца. Увеличават се случаите на психическо насилие над подрастващите. Всеки пети сигнал е поради тази причина. 18% от сигналите са за пренебрегване на детето.