До края на 2017 г. Министерски съвет трябва да приеме 4-годишен план за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа, с който ще стартира деинституционализацията на услугите за възрастни хора и на хора с увреждания. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова при откриването на Дните на социалните услуги в Димитровград. Основната цел на деинституционализацията е осигуряване на услуги в семейна среда или в общността за възрастните хора и хората с увреждания, подчерта Димитрова. Средствата за деинституционализацията са по Оперативна програма "Региони в растеж" и са в размер на над 50 млн. лв. до 2021 г.
Първата стъпка на деинституционализацията е формиране на приоритетните целеви групи, уточни зам.-министър Димитрова. На първо място е групата на чакащите възрастни хора за настаняване в Домове за стари хора. На второ място е групата на лицата с психични разстройства, които чакат за наставяне в специализирани институции или резидентни услуги. Третата целева група са пълнолетните лица с деменция. Към месец август 2017 г. заявилите желание за 24-часова форма на социална услуга са над 400 лица с деменция. На четвърто място са лицата с умствена изостаналост, като сред тях има над 300 чакащи за наставяне в специализирана институция или резидентна услуга.
Зам.-министър Росица Димитрова подчерта необходимостта от изграждане на съпътстващи услуги от профила на Дневен център за възрастни хора с увреждания и Център за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни лица. "Колкото и да е добра материалната база, няма ли съпътстваща услуга, не е добре нито за потребителите на услугата, нито за работещите екипи", коментира зам.-министърът.
Димитрова уточни, че желанието на Министерството на труда и социалната политика е да бъде осигурено финансиране от държавния бюджет за 2018 г. за възнагражденията на личните асистенти, социалните асистенти и домашните помощници. В момента в България има над 26 000 лица с увреждания или възрастни хора над 65 години, за чието обслужване са назначени над 17 000 лични асистенти, социални асистенти и домашни помощници.