От началото на 2014 г. до момента по схеми на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" са инвестирани близо 900 млн. лв. за социални услуги в общините. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на Националната среща на българските общини. Очакванията са до края на 2017 г. инвестициите да достигнат до 1 млрд. лв. "С годините успяхме да създадем адекватен и модерен модел на социални услуги и на обслужване на хората в неравностойно положение на централно и местно ниво", подчерта зам.-министър Русинова.
Общините могат да кандидатстват по две направления на ОПРЧР - по схеми за заетост като работодатели и като доставчици на социални услуги. От 2014 г. са договорени с 20% повече средства за социално включване. Търсят се резерви, за да се прехвърлят средства към повече социални услуги през следващата година, уточни зам.-министърът.
Стойността на всички схеми на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", насочени към общини за осигуряване на заетост, са 358 млн. лв. С тях се осигуряват възможности за работа на младежи до 29 години и по-възрастни хора, както и обучения за повишаване на квалификацията. Зам.-министър Русинова припомни, че през септември стартира програма "Работа" в 14 общини в Северозападна България с висока степен на безработица.
По схеми за заетост от ОПРЧР общините могат да кандидатстват с проекти за подкрепа на общински социални предприятия, за осигуряване на социални услуги в интегрираните планове за градско възстановяване и развитие в синхрон с Оперативна програма "Региони в растеж" и по линия на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР).