От 2018 г. програма „Работа“ ще се прилага в 196 общини, в които безработицата е над средната за България. Финансирането й ще е със средства от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова пред медии в Русе.
Програма „Работа“ стартира пилотно от 1 септември в 14 общини в Северозападна България. Към момента по нея за наети над 1000 безработни. Приоритетно се осигурява заетост за продължително безработни, безработни младежи, както и безработни, които получават социални помощи или са с основно и по-ниско образование и без професионална квалификация.
В момента безработицата в България е рекордно ниска. За Русе равнището й е около 5%, а за цялата страна – около 6%. Въпреки това остават предизвикателствата, в които няма работодатели от реалния сектор. В тях безработицата стига близо 30%, каза Русинова.
Тя подчерта, че приоритетите в Бюджет 2018 са образование, социални дейности, здравеопазване. От 1 юли 2018 г. се предвижда увеличаване на пенсиите с 3,8%. Минималната заплата ще се повиши на 510 лв. Ще се увеличи и размерът на месечните семейни помощи за деца като същевременно ще се увеличи и обхвата на семействата, които ще ги получават, каза Русинова.
Зам.-министърът добави, че се планира от 2018 г. гарантираният минимален доход да се повиши с 10 лв. и да стане 75 лв. Това ще повиши размерът на редица социални плащания, както и на обхвата на хората с право да ги получават.
Предлагаме обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години да се увеличи от 340 лв. на 380 лв. Паралелно с това е важно е да се търсят стимули за подпомагане на семействата чрез различни услуги за по-добро съчетаване на професионалния и семейния живот, подчерта заместник-министър Русинова.
Важна инициатива в тази посока е проектът „Родители в заетост“, който дава възможност да бъдат осигурени детегледачи за родители, чиито деца не са приети в детска ясла или градина. За тази цел сме отделили 20 млн., с които ще подпомогнем над 1500 семейства, каза Русинова. Тя припомни, че родителите, които желаят да кандидатстват за детегледач могат да подадат заявление в бюрата по труда до края на октомври. До момента са подадени 1200 заявки.