Зам.-министър Димитрова откри Дневен център за пълнолетни лица с увреждания в Пловдив

Зам.-министър Димитрова откри Дневен център за пълнолетни лица с увреждания в Пловдив
Заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова откри Дневен център за пълнолетни лица с увреждания в град Пловдив, който е част от Комплекса за социални услуги „Св. Георги“. Комплексът предлага 8 социални услуги за различни целеви групи и с различна продължителност на предоставянето – някои от тях са в дневна форма, а други са 24-часова услуга. 
 
„Изключително много се радвам, че в навечерието на най-чистия и светъл християнски празник съм тук заедно с вас. С песните и танците тези талантливи момчета и момичета доказват колко голяма е силата и колко по-добри са резултатите, когато всички се обединяваме в съвместни дейности в подкрепа на хора, които се нуждаят от подкрепа – държавните институции, местните власти, неправителствените организации, бизнесът и доброволците“, заяви по време на откриването зам.-министър Димитрова. Тя подчерта, че работата в партньорство трябва да е бъдещата посока при реализирането на реформите в сферата на социалните услуги. 
 
В новооткрития Дневен център за пълнолетни лица с увреждания се предоставят различни услуги, близки до семейната среда. Капацитетът му е за 40 души. Дневният център разполага с различни ателиета по интереси, в това число арт ателие и ателие за шивачество, както и развлекателна част с изградено голф игрище и спортна зала с боулинг, билярд и дартс. 
 
По време на работното си посещение в Пловдив зам.-министърът се срещна и с представители на сдружение „Различни, но равни“, които традиционно организират тържество за потребителите си в навечерието на Великденските празници. Сдружението осигурява мобилни услуги за деца и младежи с увреждания, които живеят в биологичните си семейства. Димитрова подчерта, че ежедневната подкрепа за родителите на децата и младежите с увреждания има решаващо влияние за тяхното развитие.
 
По-късно през деня зам.-министър Росица Димитрова участва в кръгла маса на тема „Ранното образование: За проспериращи семейства и общински икономики“, организирана от фондация „Тръст за социална алтернатива“. „Приобщаването на децата в образователната система в ранен етап е един от основните елементи, които ще бъдат включени в бъдещата Национална стратегия за ранно детско развитие, заяви тя. 
 
В изказването си Димитрова обърна внимание, че от 2010 г. в България се реализират две взаимосвързани реформи – за въвеждане на интегрирани услуги за ранно детско развитие и деинституционализацията на грижата за деца. Първоначално със средства от Световната банка в 66 общини бе реализиран Проектът за социално включване, с който бе подобрена училищната готовност на децата от семейства с ниски доходи и децата с увреждания до 7 г. и беше разширен обхватът на услугите за същата целева група. От началото на 2016 г. услугите се финансират по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, а от 2019 г. финансирането ще е от държавния бюджет, каза Димитрова.

Водещи новини

Времето