Увеличаването на активността на възрастните хора е важно за справяне с демографските предизвикателства в Европейския съюз и е условие за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“. Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на откриването на годишната конференция за правата на възрастните хора, организирана от AGE Platform Europe в Брюксел, Белгия.
Правата на по-възрастните хора са актуален въпрос, който изисква да бъде разгледан своевременно и адекватно, особено в контекста на настоящата демографска ситуация в ЕС. Днес почти една трета от хората над 65 години живеят сами, а около две трети от хората над 75 години са зависими от неформалната грижа, предоставена предимно от семейството. Един на всеки шест възрастни живее в бедност, като по-възрастните жени са особено изложени на риск от получаване на ниски пенсии в резултат на непълна кариера, каза заместник-министър Русинова.
Тя обърна внимание, че застаряването на населението се очертава като дълготраен и трудно обратим социален процес за европейските страни. Според Евростат делът на населението на възраст над 65 години в България ще се увеличи от 17,4% през 2010 г. на 32,7% през 2060 г.
Заместник-министър Русинова представи мерките, които предприема България за гарантиране на правата на възрастните и за стимулиране на активния и независим живот на възрастните. Българското правителство се стреми да възприеме балансиран подход към застаряването чрез насърчаване на активността на възрастните хора и същевременно да осигури условия за пълноценното им участие в социално и икономическо отношение. Мерките са насочени към постигане на висококачествен живот на хората от всички възрасти, подобряване на производителността, по-голяма солидарност между поколенията и социално сближаване в застаряващото общество, каза Русинова.
Тя подчерта, че развитието на дългосрочните грижи на национално равнище става все по-актуално, като се има предвид тенденцията на застаряване на населението и свързаните с това рискове за устойчивостта на отделните системи в страната. Социалните услуги са важен елемент от системата за дългосрочни грижи и стават все по-важни във връзка с продължаващите демографски процеси в страната. Практиката на България в сферата на социалните услуги и предизвикателствата, пред които е изправена системата, ясно показват, че е изключително важно да се разработят иновативни и интегрирани услуги за дългосрочни грижи, които да подпомагат възрастните хора и хората с увреждания да живеят в домашната среда, като същевременно запазват автономността си, независимост и включване в общността, каза Русинова.
Тя добави, че през 2018 г. правителството е заделило 68 млн. лв. за услуги в домашна среда и подкрепа на над 26 000 лица с увреждания и възрастни. Тези услуги са ключов инструмент на политиката на Министерството на труда и социалната политика за деинституционализация и превенция на настаняването на възрастни хора в институции, каза още Русинова.